Ελλάδα - Λετονία 77-71: Έκανε το 2/2 η Παίδων, πάει για την πρωτιά στον όμιλο

Νίκος Καρφής
Η Ελλάδα

To 2/2 πέτυχε η Εθνική Παίδων στο Πανευρωπαϊκό U16, αφού επικράτησε με 77-71 της Λετονίας. Πρώτος σκόρερ ο Παπασταύρου.

Συνεχίζει αήττητη στο Eurobasket U16 η Εθνική Παίδων. Μετά τη νίκη της στην πρεμιέρα κόντρα στην Σερβία, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και κόντρα στην Λετονία, την οποία νίκησε με 77-71.

Για την ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη, ο Παπασταύρου ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ο Σερμπέζης πέτυχε 14 πόντους και και 8 πόντους πρόσθεσε ο Αλεξάκης. Στον αντίποδα δεν έφτασαν οι 17 πόντοι του Άντζεβς. Με το σκορ στο 73-71, ο Καζαμίας πέτυχε μεγάλο γκολ-φάουλ για το 75-71 στα 16 δευτερόλεπτα. Έβαλε και τη βολή και κλείδωσε το ματς για την Ελλάδα.

Η Λετονία βρέθηκε να προηγειται με 36-39 στο ημίχρονο, ενώ η Ελλάδα κυνηγούσε στο μεγαλύτερο μέρος και της τρίτης περιόδου. Όμως στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση, έβαλε το κρίσμο καλάθι με τον Καζαμία στο τέλος και συνεχίζει με 2/2 στη διοργάνωση, ετοιμάζοντας να κοντραριστεί με τους Πολωνούς.

Πλέον η Ελλάδα θα παίξει την πρωτιά του ομίλου στο τελευταίο ματς με την Πολωνία. Και οι 16 ομάδες της διοργάνωσης παιρνούν στην επόμενη φάση των χιαστί.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 36-39, 51-51, 77-71