Ελλάδα - Πολωνία 80-73: Ασταμάτητη Εθνική Παίδων, πρωτιά και... τώρα Φινλανδία

Νίκος Καρφής
Η Ελλάδα

Η Εθνική Παίδων... καθάρισε και την Πολωνία (80-73) και τελείωσε με 3/3 στον όμιλο του Eurobasket U16. Επόμενος αντίπαλος στη φάση των νοκ-άουτ η Φινλανδία.

Ασταμάτητη και αήττητη η Εθνικη Παίδων. Η Ελλάδα κατάφερε να επικρατήσει της Πολωνίας με 80-73, κάτι που της επέτρεψε να κάνει το 3/3 στο Eurobasket U16 και να τερματίσει πρώτη στον όμιλο. Επόμενος αντίπαλος, αυτή τη φορά στη φάση των 16, η Φινλανδία (σε νοκ-άουτ ματς) την Τετάρτη στις 21:00. Οι Φινλανδοί έχουν τρεις ήττες στη διοργάνωση.

Για την ομάδα του Καλαμπόκη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπασταύρου με 21 πόντους, ο Λέφας είχε 13 πόντους και ο Αλεξάκης με τον Καραθανάση μέτρησαν από 10 πόντους. Στον αντίποδα από 14 πόντους σημείωσαν ο Μαγιέγσκι και ο Μίζταλ.

Το ματς

Η Εθνική μας αντέδρασε γρήγορα στο αρχικό προβάδισμα των Πολωνών και κατάφερε να πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Λέφας ευστόχησε σε βολές για το 23-19 στο 10'. Η Ελλάδα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τα καλάθια του Πουρλίδα και του Λέφα ξέφυγε με 34-19. Οι Πολωνοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 39-34 με τον Μαγιέφσκι, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο.

Η ομάδα του Καλαμπόκη ξέφυγε ξανά με τον Σερμπέζη να γράφει το 47-36 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η Πολωνία μάζεψε τη διαφορά γρήγορα και με τον Λαζάρσκι ισοφάρισε σε 50-50 στο 28'. H Eλλάδα ανέβασε πάλι ρυθμό, βελτιώθηκε σε επίθεση και άμυνα, πηγαίνοντας στο 66-54 με τον Καραθανάση. Οι Πολωνοί δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 74-70 με τον Μπουτσόφσκι, ενώ ο Καζαμίας με βολές διαμόρφωσε το 77-70 στα 28 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-36, 54-50, 80-73