Βέλγιο - Ελλάδα 58-32: Το δεύτερο ημίχρονο στοίχισε στην Εθνική Κορασίδων (vid)

Νίκος Καρφής
Η Ελλάδα

H Εθνική Κορασίδων γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα της στο Eurobasket U16 κόντρα στο Βέλγιο με 58-32.

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της στο Eurobasket U16 η Εθνική Κορασίδων. Η Ελλάδα ηττήθηκε από το Βέλγιο με 58-32, κάνοντας κακό δεύτερο ημίχρονο. Το επιμέρους στο δεύτερο μισό το ματς ήταν 35-11 υπέρ των Βελγίδων. Η Εθνική μας το πάλεψε μέχρι το ημίχρονο που τελείωσε με 22-21, όμως στην επανάληψη δεν μπόρεσε να κοντράρει τις Βελγίδες μένοντας πολύ χαμηλά στην επίθεση.

Για την Εθνική μας πάνω από τους μισούς πόντους είχε η Χολοπούλου (έκανε και μια φοβερή ντρίμπλα πάνω στην αντίπαλο της) που σταμάτησε στους 17, ενώ 4 πρόσθεσε η Λιανούδη. Από την πλευρά του Βελγίου 12 είχε η Λιντς και 11 η Βιλντσίνσκας. Η ομάδα της Βασιλείας Γκουζίνη θα κοντραριστεί με την Ισπανία το Σάββατο στις 16:30 στο δεύτερο ματς της στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα:13-11, 22-21, 41-28, 58-32