EuroBasket U20, Ελλάδα - Γαλλία 62-68: Ολοκλήρωσε... μαχητικά τους ομίλους

Ιωάννης Καρακώστας με την Εθνική Νέων κόντρα στη Γαλλία

Η Ελλάδα αν και το πάλεψε, δεν τα κατάφερε κόντρα στη Γαλλία και ηττήθηκε στο τελευταίο ματς των ομίλων με σκορ 68-62. Πλέον περιμένει και το αποτέλεσμα από το Πολωνία-Σερβία, ώστε να μάθει την τελική κατάταξη.

Η Εθνική ομάδα Νέων αντιμετώπισε τη Γαλλία στο πλαίσιο της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων στο EuroBasket U20. Ύστερα από ένα παιχνίδι όπου η Ελλάδα φάνηκε στο μεγαλύτερο μέρος ανταγωνιστική, χωρίς όμως να πάρει ποτέ το προβάδισμα, οι «τρικολόρ» επικράτησαν με 68-62.

Με αυτόν τον τρόπο το σερί του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος έφτασε στο 1-2 και περιμένει το αποτέλεσμα από το Πολωνία - Σερβία (15/7, 19:00) ώστε να μάθει την τελική κατάταξη του ομίλου.

Ο Βαγγέλης Ζούγρης σε 38 λεπτά εντός παρκέ σημείωσε 13 πόντους (5/11, 3/4 ελεύθερες βολές) ενώ παράλληλα 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Ιωάννης Καρακώστας είχε 16 πόντους ενώ ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ και ο Νίκος Χιτικούδης μέτρησαν από 10.

Ελλάδα – Γαλλία: Το ματς

Η Γαλλία μπόρεσε να μπει καλύτερα στην αναμέτρηση, αποκτώντας διψήφια διαφορά από νωρίς. Στο 5:05 το σκορ ήταν στο 15-4 ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το 24-17 υπέρ των «τρικολόρ».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ελλάδα κατάφερε να βρει λίγο καλύτερα πατήματα και σε συνδυασμό με τις λάθος αποφάσεις των αντιπάλων, μείωσε τη διαφορά αισθητά. Ενδεικτικό είναι πως το πρώτο καλάθι των Γάλλων ήρθε στο 5:13 για το 27-22. Παρά το «ροκάνισμα» στη μεταξύ τους απόσταση, οι δύο χώρες πήγαν στα αποδυτήρια με το 40-33 υπέρ της Γαλλίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί στο πρώτο μισό να μην πήρε το προβάδισμα, ωστόσο παρέμεινε σε κοντινή απόσταση, κάτι το οποίο μπόρεσε να κάνει και στην τρίτη περίοδο. Μάλιστα, στο 5:19, ο Θοδωρής Κωνσταντινίδης με τρίποντο ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 42-42. Οι «τρικολόρ» ωστόσο διατήρησαν την κατοχή τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (53-50).

Στην τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας, οι δύο χώρες συνέχισαν να βρίσκονται σε μικρή απόσταση η μία από την άλλη. Στα 5 λεπτά πριν από τη λήξη το σκορ ήταν στο 55-52, ωστόσο η Γαλλία άρχισε να ανεβάζει στροφές. Με αυτόν τον τρόπο στο 3:31 ήταν στο +6 (60-54) αλλά ο Καρακώστας, ευστοχώντας σε 3 βολές μείωσε ξανά σε απόσταση ενός καλαθιού.

Η Γαλλία όμως κράτησε το πάνω χέρι στον ρυθμό του αγώνα μέχρι και το τέλος του ματς, φτάνοντας στη νίκη με 68-62.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 33-40, 50-53, 62-68