ΗΠΑ - Νότιο Σουδάν 101-100: Ο clutch ΛεΜπρόν έκλεψε τη... δόξα από το triple double του Κάρκλικ Τζόουνς

Λεμπρόν

Το Νότιο Σουδάν πάλεψε για μία φιλική νίκη απέναντι στις ΗΠΑ, αλλά ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με καλάθι στα 8'' χάρισε τη νίκη στην ομάδα του!

Το Νότιο Σουδάν έβαλε δύσκολα στην Team USA, φτάνοντας τους NBAers στα όριά τους. Οι Σουδανοί προηγήθηκαν με 44-58 στο ημίχρονο και παρά το triple double του Κάρλικ Τζόουνς δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα.

Οι Αμερικανοί με ένα διαρκές ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν τη νίκη με 101-100, αφού ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ανέλαβε την τελευταία επίθεση των Αμερικανών. Ο «βασιλιάς» βρήκε τον διάδρομο ως το καλάθι και σκόραρε για το 101-100 στα 8''.

Το Νότιο Σουδάν βρήκε το σουτ που θα χάριζε τη νίκη, αλλά ο Κάρλικ Τζόουνς αστόχησε και έτσι η χώρα του δεν πέτυχε μια ιστορική, έστω και φιλική νίκη. Ο Τζόουνς σκόραρε 15 με 11 ασίστ και ριμπάουντ, ενώ ο Μαριάλ Σαγιόκ έφτασε τους 25.

Για τους Αμερικανούς ο ΛεΜπρόν σκόραρε 23, με τον Άντονι Ντέιβις να ακολουθεί με 15 και τον Τζοέλ Εμπίντ να συμπληρώνει άλλους 14.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-58, 81-76, 101-100

@Photo credits: NBA/Getty Images