Ελλάδα - Πολωνία 68-55: Εύκολη νίκη και πάει με... φόρα στον προημιτελικό του EuroBasket U16

Σπύρος Μαρκεζίνης
Ο Ασημένιος στην Εθνική Παίδων

Η Εθνική Παίδων επιβλήθηκε με άνεση της Πολωνίας (68-55) και πέρασε στον προημιτελικό του EuroBasket U16. Πλέον περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της ο οποίος είναι ο νικητής από το Λιθουανία-Τουρκία (13/8, 21:00).

Στη φάση των 16 του EuroBasket U16 που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης, η Ελλάδα αντιμετώπισε την Πολωνία και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, κατάφερε να επικρατήσει με 68-55 και να πάρει άνετα την πρόκριση στους προημιτελικούς.

Τώρα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά του τουρνουά, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι ανάμεσα στη Λιθουανία και την Τουρκία, με το τζάμπολ να είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη (13/8) στις 21:00.

Ελλάδα – Πολωνία

Η Ελλάδα μπήκε από την αρχή του αγώνα δυνατά και στο 5:00 της πρώτης περιόδου βρισκόταν μπροστά με 8-4. Παρά όμως το καλό ξεκίνημα, η Πολωνία ανέτρεψε την εικόνα και έκλεισε δεκάλεπτο όντας μπροστά με 13-11.

Οι δύο χώρες παρέμειναν σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους. Στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν στο 22-22. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας το προβάδισμα με 35-29.

Η Ελλάδα διατήρησε το πάνω χέρι και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 5:13 ο Χρυσόστομος Χατζηλάμπρου έκανε με τρίποντο το 48-36 ενώ χωρίς να αλλάξει ιδιαίτερα η εικόνα, η περίοδος έκλεισε στο 54-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η διαφορά ανάμεσα στις δύο πλευρές παρέμεινε στα ίδια επίπεδα. Στο 5:00 πριν από το τέλος το σκορ ήταν στο 61-50 ενώ οι παίκτες της Εθνικής πανηγύρισαν στη λήξη του ματς τη νίκη με 68-55.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 35-29, 54-43, 68-55