Λαύριο - ΠΑΟΚ 56-82: Ολοκλήρωσε με άνετη νίκη το διήμερο φιλικών στην Αθήνα

Σπύρος Μαρκεζίνης
Από το φιλικό του ΠΑΟΚ με το Λαύριο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Λαυρίου εύκολα με 82-56 και «έκλεισε» με νίκη το διήμερο με τα φιλικά στην Αθήνα.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε το Λαύριο στην Αθήνα και κατάφερε να επιβληθεί με 82-56, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο τη νίκη στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας που πραγματοποίησε μέσα στο διήμερο.

Από την πλευρά του «δικεφάλου» ξεχώρισαν 3 παίκτες οι οποίοι σημείωσαν από 12 πόντους. Πιο συγκεκριμένα, ο Σέντρικ Χέντερσον, ο Τζέικ Φόρεστερ και Σαβάρ Ρέινολντς ηγήθηκαν της επίθεσης για την ομάδα από τη Θεσσαλονίκη ενώ μοναδικός ακόμη διψήφιος ήταν ο Φρανκ Μπάρτλεϊ με 10.

Από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ και μοναδικός που ξεπέρασε το «φράγμα» των 10 πόντων ήταν ο Σαμ Γκρίφιν, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Μασίμο Κανσελιέρι απέκτησαν από νωρίς το πάνω χέρι και επέβαλλαν το ρυθμό τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 22-15 ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 42-31. Στο δεύτερο μισό ο ΠΑΟΚ άνοιξε πάλι τη διαφορά, φτάνοντας μάλιστα στο +20 (56-46, 26') αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν. Η τρίτη περίοδος τελείωσε 58-43 ενώ το ματς ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 82-56.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 31-42, 43-58, 56-82

ΛΑΥΡΙΟ: Τσάμης 6, Griffin 13 (2), Φιλοξενίδης 3 (1), Μουράτος 6, Sherman 9 (1), Πατρίκης 4, Γόντικας 2, Forrest 2, Slater 9 (1), Βαζούκης 2.

ΠΑΟΚ mateco: Λέφας, Henderson Jr. 12 (2), Upson 6, Forrester 12, Ιατρίδης, Περσίδης 9 (1), Κατσίβελης 4, Παπαδάκης 4 (1), Bartley 10, Μανθόπουλος 2, Reynolds Jr.12 (1), Kreuser 8 (1), Stanojevic 3 (1).

@Photo credits: paokbc.gr