Βενσάν Κολέ, Εθνική Γαλλίας: Από προπονητής, ειδικός σύμβουλος στους «τρικολόρ»

Ο Βενσάν Κολέ, ο οποίος αποχώρησε πρόσφατα από τον πάγκο της Γαλλίας, ορίστηκε ειδικός σύμβουλος της Τεχνικής Διεύθυνσης από την ομοσπονδία μπάσκετ της Γαλλίας.

Η Γαλλία κατέκτησε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στους πρόσφατους Ολυμπιακούς Αγώνες που έλαβαν χώρα στο Παρίσι, μετά την ήττα στον μεγάλο τελικό από την Team USA.

Ο προπονητής των Γάλλων, Βενσάν Κολέ, λίγες μέρες αργότερα ανακοίνωσε την αποχώρηση του από τους «τρικολόρ» ύστερα από 15 χρόνια, στα οποία κατέγραψε πολλές επιτυχίες στην άκρη του πάγκου των Bleus.

Ο Κολέ παρόλα αυτά θα συνεχίσει να προσφέρει τις υπηρεσίες του για το μπάσκετ της Γαλλίας αλλά από άλλο πόστο. Συγκεκριμένα ορίστηκε Ειδικός Σύμβουλος της Τεχνικής Διεύθυνσης από την γαλλική ομοσπονδία μπάσκετ.

Ο 61χρονος τεχνικός, μέσα σε αυτά τα χρόνια στον πάγκο της Γαλλίας πέτυχε 179 νίκες σε 253 ματς, κέρδισε 8 μετάλλια, με αποκορύφωμα το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket 2013 στη Σλοβενία, ενώ το 2021 και το 2024 κατέκτησε 2 ασημένια μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες.