Ζάλγκιρις - Τόφας 74-75: Ήττα για την ομάδα του Τρινκιέρι, θετικός ο Μπραζντέικις

Ζαλγκίρις

Η Ζάλγκιρις Κάουνας γνώρισε την ήττα από την Τόφας με 75-74 σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο περιθώριο του «Gloria Cup» στην Αντάλια.

Αν και η Ζάλγκιρις Κάουνας είχε το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα και γνώρισε την ήττα από την Τόφας για το τουρνουά «Gloria Cup» με σκορ 75-74.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αντρέ Τρινκιέρι ήταν ο Μπράντι Μάνεκ ο οποίος σημείωσε 20 πόντους έχοντας 1/3 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Θετική ήταν και η παρουσία του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Ίγκνας Μπραζντέικις. Ο Λιθουανός γκαρντ/φόργουορντ πρόσθεσε άλλους 11 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και ισάριθμες τελικά πάσες.

Τους υπόλοιπους πόντους της Ζάλγκιρις σημείωσαν οι Φρανσίσκο 7 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκιεντράιτις 4, Μπιρούτις 6, Σμάιλαγκιτς 4, Μίτσελ 2, Ντάνστον 3, Μπουτκεβίτσιους 1, Σιρβίντις 7 (1) και Ουλάνοβας 6 (1).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 42-32, 60-54, 74-75.

@Photo credits: @bczalgiris