Σάσαρι - ΠΑΣ Γιάννινα 95-50: Αποκλεισμός με νέα συντριβή

Σαρηγιαννίδου

Ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε νέα βαριά ήττα από την Ντινάμο Σάσαρι, αυτήν την φορά με 95-50 στη Σαρδηνία με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του EuroCup γυναικών.

Το έργο για την ομάδα του Στέφανου Πέρκου ήταν εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολο μετά τη βαριά ήττα στα Ιωάννινα την περασμένη εβδομάδα με 80-63.

Στο δεύτερο ματς το οποίο διεξήχθη στο «Palaserradimigni» της Σαρδηνίας, ο ΠΑΣ συνετρίβη εκ νέου, αυτή τη φορά με 95-50 και αποχαιρέτησε τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Μάλιστα το επιμέρους σκορ στην 2η περίοδο ήταν 25-4 (!) υπέρ της Σάσαρι, με αποτέλεσμα το πρώτο μισό του αγώνα να κλείσει με σκορ 53-14!

Η διαφορά ήταν ξεκάθαρη στα στατιστικά με τις γηπεδούχες να είχαν 37/63 εντός παιδιάς, 47 ριμπάουντ και 26 ασίστ για 13 λάθη, ενώ η ελληνική ομάδα μέτρησε 17/59 σουτ, σχεδόν τα μισά ριμπάουντ και 15 ασίστ για 13 λάθη.

Η Κωνσταντίνα Σαρηγιαννίδου ξεχώρισε περισσότερο έχοντας 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 35:39 λεπτά συμμετοχής.