Κεραυνός Στροβόλου - Πετρολίνα ΑΕΚ 89-82: Ξέφυγαν στο φινάλε και πήραν το Σούπερ Καπ οι Στροβολιώτες

keravnos
Ο Κεραυνός κατάφερε να ξεφύγει στην τελευταία περίοδο μετά από ένα δραματικό παιχνίδι και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Κύπρου, απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ με 89-82.

Κεραυνός Στροβόλου και Πετρολίνα ΑΕΚ Λάρνακας συναντήθηκαν για 4η φορά από το 2017 σε αγώνα Σούπερ Καπ, γεγονός που δείχνει την κυριαρχία των δύο ομάδων τα τελευταία χρόνια στο Κυπριακό μπάσκετ. Στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας», οι Λαρνακείς ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στον τελικό παίρνοντας διαφορά 12 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου με σκορ 12-24 υπερ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός μπήκε αποφασισμένος για τον τίτλο και με επιμέρους σκορ 29-15, χάρη στους εξαιρετικούς Μιχαήλ και Κρόκετ γύρισε το σκορ στο ημίχρονο σε 41-39 υπέρ του.

Ο Κεραυνός στην αρχή της 3ης περιόδου προηγήθηκε με 49-41, όμως η ΑΕΚ μείωσε μέχρι το 25' σε 50-46. Ο Κεραυνός πήρε μπρος και κατάφερε να κάνει το σκορ 61-52 πριν το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός μπήκε πολύ δυναμικά φτάνοντας διψήφια διαφορά με σκορ 69-59, αλλά με 5-0 σερί, η ΑΕΚ μείωσε σχεδόν άμεσα. Ο Κεραυνός ξανά μπήκε μπροστά με 80-69 και όλα έμοιαζαν τελειωμένα. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει ξανά στους 5 λίγο πριν το 39' με σκορ 82-77, όμως η ομάδα του Στροβόλου καθάρισαν στο τελευταίο λεπτό και πήραν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς με 89-82.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο διεθνής αρχηγός του Κεραυνού, Σάιμον Μιχαήλ με 18 πόντους (3/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ).

Δεκάλεπτα: 12-24, 41-39, 66-57, 89-82

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Horton 17 (2), Στυλιανού 7 (1), Κουμής, Τίγκας, Crockett 17 (1), Hagins 14 (1), Πασιαλής 4 (1), Μιχαήλ 18 (4), Taylor 12.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 9 (1), Bel 14l, Σιμιτζής 10 (1), Nottage 16 (4), Hunt 10, Γιανναράς 8 (2), Σιζόπουλος 2, Παντελή 9 (1), Gresham 4.