Ολυμπιακός - Λούμπλιν 73-50: Εντυπωσιακή εμφάνιση για την ομάδα του Ζίμπαρτς

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 73-50 της Λούμπλιν στο πρώτο εκ των δύο φιλικών που θα δώσουν οι δύο ομάδες επί ελληνικού εδάφους.

Στο πιο δυνατό τεστ των φιλικών, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Λούμπλιν με το ευρύ 73-50, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση.

Η ομάδα του Ζίμπαρτς πήρε από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού, για να προηγηθεί με 25-13 στην πρώτη περίοδο. Αγιούσο και Γκούσταφσον πήραν σκυτάλη στο σκοράρισμα και ένα τρίποντο της Σπυριδοπούλου διατήρησε το +12 (43-31) στο ημίχρονο.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μέρος, με την Σταμολάμπρου να παίρνει το «όπλο» της από την περίμετρο και τη Νικολοπούλου να διαμορφώνει το 64-51, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, για να οδηγηθούμε τελικώς στο 73-50 με ένα καλάθι της Σταμολάμπρου!

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει ξανά τη Λούμπλιν την Τετάρτη (27/09 - 18:00).

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 43-31, 52-36, 73-50

@Photo credits: eurokinissi