Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 74-61: «Ερυθρόλευκη» κυριαρχία και κορυφή

Φάση από το ντέρμπι Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός.

Ο Ολυμπιακός (14-1) ήταν ο θριαμβευτής του ντέρμπι της Α1 Γυναικών, επικράτησε με 74-61 του Παναθηναϊκού (13-1 με ένα ματς λιγότερο), παραέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας και κάλυψε την ήττα του 1ου γύρου.

Ο Ολυμπιακός έβαψε το ντέρμπι και την κορυφή της Α1 Γυναικών... κατακόκκινη. Επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού, στην πρώτη φετινή νίκη μετά από δύο ήττες, κάλυψε τη διαφορά της ήττας στον 1ο γύρο και πλέον έχει στα χέρια του την κατάκτηση της πρωτιάς στην κανονική περίοδο.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα έκανε το ντέρμπι... περίπατο στα πρώτα 25 λεπτά, ο Παναθηναϊκός ανυτεπιτέιηκε στα τελευταία πέντα λεπτά, μείωσε από το -16, στον πόντο, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο ματς.

Από 20 πόντους σημείωσαν οι Ελεάννα Χριστινάκη και Κριστίν Βίτολα, με την τελευταία να μετράει 14 ριμπάουντ και 5 ασιστ.

Για τον Παναθηναϊκό, η Τζόουνς μέτρησε 14 πόντους και η Σταμολάμπρου 13.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Το ματς

Ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο. Όχι μόνο στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα. Κυρίως στην άμυνα.

Εκεί... χτύπησε τον Κυπελλούχο Παναθηναϊκό και τον «αιχμαλώτισε». Δεν είναι τυχαίο το +14 στο πρώτο ημίχρονο (39-25).

Όπως δεν είναι τυχαίο ότι η Αλέιν έμεινε στους 2 πόντους, όσους και η Τσβίτκοβιτς. Ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε στις δύο ψηλές, την Τόμπιν και την Βίτολα (6 και 10 πόντους, αντίστοιχα), ωστόσο όταν μπήκε στο ματς η Ελεάννα Χριστινάκη (10π.) και έδωσε ώθηση η Γουίλιαμς (5π.), τότε αυξήθηκε η διαφορά.

Ένα σερί 7-0 έκανε το 17-16, 24-16, με το σερι μεν να... σπάει, αλλά το επί μέρους να φτάνει μέχρι το 13-2, κάνοντας το σκορ 30-18.

Και όλα αυτά με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (23-14) και να παίρνει αρκετούς πόντους στη δεύτερη ευκαιρία.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου επικράτησε μικρή ένταση, όταν η Τζόουνς έσπασε με γροθιά ένα προστατευτικό πλέξιγκλας, με την Αμερικανίδα να επιστρέφει στο παρκέ με μπανταρισμένο το δεξί χέρι!

Στο ξεκίνημα της 3ης έγιναν πολλές δυναμικές μονομαχίες στο παρκέ, με το ρυθμό του σκοραρίσματος να πέφτει επικίνδυνα, αλλά τον Ολυμπιακό να μη χάνει το προβάδισμα.

Αντεπίθεση πέντε λεπτών

Αυτό συνέβη στο πρώτο μισό. Στο δεύτερο, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του. Και ας συνέχισε να χάνει ριμπάουντ. Η Τζόουνς βρήκε χώρους για να σκοράρει. Και ένα τρίποντο της βελτιωμένης Παυλοπουλου έριξε τη διαφορά στους 3 (48-45).

Και ο αιφνιδιασμός που έκλεισε την 3η περίοδο, με την Τζόουνς να δίνει την ασίστ και την Αλέιν να τελειώνει τη φάση, η διαφορά έπεσε στους 1 (50-49).

Από το 45-32, πέντε λεπτά πριν το τέλος της 3ης και μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έκανε επί μέρους 5-17!

Η... φόρα που είχε ο Παναθηναϊκός, κόπηκε στο ξεκίνημα της 4ης. Με το ματς να αλλάζει εντελώς. Σερί 8-0 απο τον Ολυμπιακό, με πρωταγωνίστρια την Χριστινάκη και 58-49.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε ξανά στο ματς. Είχε τις λύσεις να φτάσει στο καλάθι του Παναθηναίκού, επέστρεψε στα κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ και έφτασε στη νίκη, την πρώτη φετινή απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 39-25, 50-49, 74-61.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 74-61
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Τηγάνης-Τσάνταλη
Δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49,74-61
Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 9, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 8, Καρλάφτη 2, Χριστινάκη 20(2), Βίτολα 20(2), Τόμπιν 9.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 13(3), Παυλοπούλου7(1), Τσβίτκοβιτς 6, Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 7(1), Τζοουνς 14(1), Αλέιν 10, Χαιριστανίδου 2.

@Photo credits: eurokinissi