ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 82-88: Πέρασε από την Πυλαία με έξι διψήφιες!

Αλεξανδρή

Ο Παναθηναϊκός παραλίγο να κάνει τα εύκολα... δύσκολα στην Πυλαία ωστόσο κατάφερε να ελέγξει το ματς και να κάνει το 2/2 στην Α1 Γυναικών κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 88-82.

Το τελικό σκορ και η νίκη των «πρασίνων» με 88-82 ήταν αποτέλεσμα της προσπάθειας που έκανε η ομάδα του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά καθώς εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα, κυρίως στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Παρόλα αυτά η ομάδα της Βασιλειας Γκουζίνη δεν μπήκε σε περιπέτειες και έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη για το απόλυτο 2/2 στο πρωτάθλημα.

Μία εβδομάδα μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του έχοντας φυσικά και την μεγάλη απουσία της Άννας-Νίκης Σταμολάμπρου η οποία υποβλήθηκε μεσούσης της εβδομάδας σε επέμβαση. Το «τριφύλλι» είχε πάρει και διαφορά 20 πόντων (46-66 στο 27') δείγμα και της κυριαρχίας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ ναι μεν μείωσε στους έξι πόντους στα τελευταία λεπτά ωστόσο δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο, παρά την εξαιρετική παρουσία των Τρουόνγκ (27π., 9ασ.) και Χόμπι (21π., 6ριμπ.).

Ο Παναθηναϊκός είχε έξι παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ δύο από αυτές σημείωσαν double double. Συγκεκριμένα η Ιωάννα Χατζηλεοντή ήταν η καλύτερη του παρκέ έχοντας 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ άλλους 17 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ πρόσθεσε η Διονυσία Αλεξανδρή.

«Διψήφιες» ήταν επίσης οι Καρακασίδου (15π., 7ασ.), Τσβίτκοβιτς (15π., 7ριμπ.) Τζόουνς (12π.) και Ντίξον (10π., 12ριμπ.)

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 36-43, 56-70, 82-88.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Πράπα 14 (2), Κουμαντσιώτου, Ζορμπαλά , Τρουόνγκ 27 (5), Μυλωνάκη 2, Μιχαηλίδου, Σταματάκη 13 (1), Μπρουνέλ 5 (1), Χόμπι 21.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκουζίνη): Καρακασίδου 15 (1), Κόνιαλη, Τσβίτκοβιτς 15 (4), Αλεξανδρή 17 (3), Χατζηλεοντή 19 (10ριμπ.), Ντίξον 10 (12ριμπ.), Τζόουνς 12 (1), Χαιριστανίδου.