Elite League: Ο Ζακ Μπράιαντ για 3η φορά MVP

Σπύρος Μαρκεζίνης
Ο Ζακ Μπράιαντ του Ερμή Σχηματαρίου

Κορυφαίος παίκτης της δεύτερης εθνικής, για μία ακόμη φορά φέτος, ο Ζακ Μπράιαντ του Ερμή Σχηματαρίου.

Η 13η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Elite League ολοκληρώθηκε και επίσημα χθες με όλα τα ματς του γύρου να διεξάγονται το Σάββατο 16/12.

Ο MVP των τελευταίων αυτών αναμετρήσεων, αναδείχθηκε για μία ακόμη φορά την τρέχουσα σεζόν ο Ζακ Μπράιαντ. Ο 26χρονος Αμερικάνος γκαρντ του Ερμή Σχηματαρίου στον αγώνα με αντίπαλο τον Παπάγου οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 83-75.

Ο ίδιος είχε συνολικά σε 33:58 λεπτά συμμετοχής από 29 πόντους (9/11 βολές, 7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα) ενώ παράλληλα μοίρασε 6 ασίστ, μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ, σημείωσε 2 κλεψίματα και εκμαίευσε 4 φάουλ. Με αυτόν τον τρόπο συγκέντρωσε 32 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης, περισσότερους από κάθε άλλον παίκτη που σημείωσε λεπτά συμμετοχής στην αγωνιστική.

@Photo credits: eurokinissi, ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ