Ηρακλής - Ερμής Σχηματαρίου 80-73: Πέρασε τον... άθλο και είναι ένα βήμα πριν την επιστροφή

Ο Μαστρογιαννουπουλος

Με νίκη του Ηρακλή άρχισε το Final Four της Elite League κόντρα στον Ερμή και πλέον θέλει μία νίκη για την επιστροφή στην κορυφαία κατηγορία.

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία για το φετινό Final Four του πρωταθλήματος της Elite League, ο Ηρακλής κατάφερε να επικρατήσει με μεγάλη δυσκολία του Ερμή Σχηματαρίου με 80-73 και πλέον είναι ένα μία νίκη μακριά από την άνοδο.

Ηρακλής – Ερμής Σχηματαρίου: Το ματς

Ο Ερμής φάνηκε να μπαίνει πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα 4 πόντων ωστόσο ο Ηρακλής κατάφερε να βρει απάντηση και έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα για το 6-6. Από εκείνη τη στιγμή και μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι χέρι» ώσπου ο «Γηραιός» ανέκτησε το πάνω χέρι και με buzzer beater lay up έκανε το 25-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής ξεκίνησε και απέκτησε για αρκετά μεγάλο διάστημα φάνηκε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 4:54 μπορεί το σκορ να ήταν στο 38-24 υπέρ του ωστόσο ο Ερμής βρήκε ξανά τα πατήματά του και φάνηκε πως μπορεί να μπει ξανά στη διεκδίκηση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-38.

Με την επιστροφή των παικτών στο παρκέ για τη συνέχεια του μεγάλου αυτού παιχνιδιού, οι παίκτες της ομάδας από τη Σχηματάρι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο 8:05 ισοφάρισαν σε 43-43 ενώ στα 5 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, ήταν μπροστά με 50-45. Ο «Γηραιός» κατάφερε να παραμείνει σε κοντινή απόσταση και η τελευταία περίοδος τελείωσε 58-54, χωρίς αλλαγή στο προβάδισμα.

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Ερμής παρέμεινε σε ρόλο οδηγού και μπόρεσε να περιορίσει τον Ηρακλή, φτάνοντας μάλιστα και στο +10 με 64-54. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης για μία ακόμη φορά δεν τα παράτησε και μείωσε στα 5:25 στο -3 (66-63) και ο Μαστρογιαννόπουλος την έφερε ξανά σε απόσταση ενός πόντου. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι όμως πήραν ξανά το πάνω χέρι και στο 3:12 ήταν μπροστά με 73-68.

Ο Ηρακλής στο 1:44 βρήκε την ισοφάριση ενώ ο πάλι ο Μαστρογιαννόπουλος με τρίποντο στο 1:23 έδωσε το προβάδισμα στον Ηρακλή με 76-73. Λίγο αργότερα ο Κώττας έκλεψε τη μπάλα και ο Κάρι στον αιφνιδιασμό βρήκε το καλάθι και φάουλ δίνοντας ανάσα 7 πόντων! Τελικά ο Ηρακλής επικράτησε με 80-73.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 43-38, 54-58, 80-73

Ηρακλής (Αγγέλου): Παπαρέγκας 11 (2), Σοκ 4, Αλτίνης, Πουλιανίτης 2, Πράπας, Μαλέσεβιτς 18 (1), Σπρίντζιος 2, Κάρι 20 (1), Κώττας 6, Σαρικόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 15 (3).

Ερμής Σχηματαρίου (Σίσκος): ΜακΚίσικ 8, Γράβας 6, Ιωάννου, Κωστόπουλος 2, Μπολάτογλου 5 (1), Μαργέλης 3 (1) Τσουκουεμέκα 20, Γερομιχαλός 29 (6), Ζορμπάς, Μητσιμπόνας.

@Photo credits: eurokinissi