Ζαντάρ-Ερυθρός Αστέρας 77-84: Γύρισε από το -19 η ομάδα του Σφαιρόπουλου

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Ερυθρός Αστέρας του Σφαιρόπουλου γύρισε από το -19 και έφυγε με νίκη από το Ζαντάρ!

Ο Ερυθρός Αστέρας είδε τη Ζαντάρ να προηγείται με 30-11 μόλις στο 7:22 ωστόσο ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησε με 77-83 πριν από τη δεύτερη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague.

Ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε από νωρίς σε μειονεκτική θέση κόντρα στη Ζαντάρ, με τον Βλάντιμιρ Μιχαήλοβιτς να διαμορφώνει το 30-11 για τους Κροάτες μόλις στο 7:22!

Παρ' όλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» του Γιάννη Σφαιρόπουλου μάζεψαν τη διαφορά, μειώνοντας στο 44-41 του ημιχρόνου και παίρνοντας το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, φεύγοντας με νίκη από την Κροατία με 77-84 για την 6η αγωνιστική της ABA Liga.

Ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ και ο Όγκνιεν Ντόμπριτς ηγήθηκε επιθετικά του Ερυθρού Αστέρα σημειώνοντας από 16 πόντους έκαστος.

Πλέον οι Σέρβοι στρέφονται στα ματς με τη Ζάλγκιρις (30/10, εκτός) και τον Παναθηναϊκό (1/11, εντός) στη δεύτερη «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 44-41, 60-63, 77-84.