ΟΠΑΠ Basket League: Ματς «θρίλερ» στο Λευκόθεο και προβάδισμα πρόκρισης για την Πετρολίνα ΑΕΚ

μπασκετ κυπρος 30/4
Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η ΑΕΚ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 85-86 εκτός έδρας και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της ΟΠΑΠ Basket League (30/4).

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στο Λευκόθεο ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και την Πετρολίνα ΑΕΚ, το δεύτερο για την ημιτελική φάση των play off για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League (30/4).

Η ΑΕΚ κέρδισε με 86-85, έφθασε στη δεύτερή της νίκη και πλέον, χρειάζεται μια ακόμη, για να προκριθεί στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Μπράουν (31 πόντοι, 10/10 βολές, 6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ).

Αργό το τέμπο στο πρώτο του κομμάτι της αναμέτρησης και γρήγορο στο δεύτερο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 10` με 15-11 και να ολοκληρώνουν στο ημίχρονο με 45-37.

Στο +13 ανέβηκε η διαφορά στις αρχές της 3ης περιόδου, όταν το σκορ πήγε στο 50-37. Ωστόσο στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, βρίσκοντας λύσεις, μείωσε στο -7, ενώ στο 25` το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 54-47.

Στην 4η περίοδο, αρχικά η διαφορά ήταν στους 4 πόντους. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε σε 66-66 και λίγο μετά, προηγήθηκε με 68-66 και για πρώτη φορά.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν ένα προβάδισμα γύρω στο +4, αλλά λίγο μετά το 37`, η ΑΕΚ προσπέρασε και πάλι κάνοντας το 75-74, με τον Μπράουν, να δίνει αρκετές λύσεις για την ομάδα της Λάρνακας.

Στο 39’’ με καλάθι του Μπίσοπ η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 82-78 και ήταν κοντά στη νίκη, αλλά στο 45’’ ο ΑΠΟΕΛ μείωσε εκ νέου σε 82-81 με τρίποντο του Παπαμιχαήλ.

Τελικά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 86-85, με το σύνολο του Λειβαδιώτη να κάνει το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 37-45, 59-63, 85-86

@Photo credits: SAVVIDES PRESS SPORTS PHOTOGRAPHERS LTD / NIKOS SAVVIDES