ΟΠΑΠ Basket League: Για 7η συνεχόμενη χρονιά στον τελικό ο Κεραυνός

κεραυνος τελικος
Ο Κεραυνός έκανε το 3-0 στις νίκες, στο πλαίσιο των ημιτελικών της ΟΠΑΠ Basket Legaue, επικρατώντας με 71-78 εκτός έδρας απέναντι στην Ανόρθωση (9/5). Το σύνολο του Μιχάλη Κακιούζη θα βρεθεί στον τελικό της διοργάνωσης για 7η φορά σερί.

Ο Κεραυνός πήρε τη νίκη και την πρόκριση για την τελική φάση των πλεϊ οφ του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League, όπου θα συναντήσει την Πετρολίνα ΑΕΚ. Η ομάδα του Κακιούζη επικράτησε της Ανόρθωσης με 78-71 (9/5) έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Ρέινολντς με 19 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Η Ανόρθωση αρχικά προηγήθηκε αλλά ο Κεραυνός γύρισε το παιχνίδι και με 9 σερί πόντους έκανε το 9-2 (4’). Με τρίποντο ο Ρέινολντς στο 8’ έκανε το 21-14 για τους φιλοξενούμενους, και με αυτό το σκορ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μετά, αλλά στη συνέχεια, η «Κυρία» έπαιζε πιο επιθετικά, και με τις βολές του Τάλτον στο 15’ μείωσε σε 30-25, ενώ στο 18’ πήρε εκ νέου προβάδισμα με 33-32. Δεκατέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Χόρτον πέτυχε τρίποντο για το 37-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ανόρθωση διατηρούσε το προβάδισμα και στο 23’ η διαφορά ανέβηκε στο +9 (45-36). Με τρίποντο του Στυλιανού στο 24’ η ομάδα του Στροβόλου μείωσε σε 45-42 και η περίοδος έληξε με σκορ 55-50.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κεραυνός μπήκε πιο δυνατά. Με βολές του Τσάντλερ στο 36’, μείωσε σε 65-63, ενώ οι βολές του Ρέινολντς στο 37’ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (67-66). Η διαφορά ανέβηκε στο 38’ για το 75-67 και, παρόλο που η Ανόρθωση προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, ο Κεραυνός νίκησε και πήρε την πρόκριση για τον τελικό με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-34, 55-50, 78-71

@Photo credits: SAVVIDES PRESS SPORTS PHOTOGRAPHERS LTD / SAKIS SAVVIDES