Καρδίτσα - Κολοσσός 59-57: Απίθανο buzzer beater τρίποντο νίκης ο Μπέιτμον πίσω από το κέντρο (vid)

Νίκος Καρφής

Με ένα αδιανόητο buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή πίσω από το κέντρο, η Καρδίτσα επικράτησε του Κολοσσού με 59-57 και έκανε την πρώτη της νίκη στη Βasket League.

Σε ένα ματς θρίλερ στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης», η Καρδίτσα επικράτησε με 59-57 του Κολοσσού, αφού ο Μπέιτμον ευστόχησε σε τρελό τρίποντο από το κέντρο στην εκπνοή.

Oι γηπεδούχοι με αυτόν τον τρόπο ανέβηκαν στο 1-1 στη Basket League, ενώ οι Ροδίτες έπεσαν στο 0-2. Για τους νικητές ο Μπέιτμον μέτρησε 20 πόντους και την τριποντάρα νίκης, την πρώτη στην ιστορία της στην Basket League, ενώ 12 πρόσθεσε ο Πρίτζετ. Στον αντίποδα ο Όσμπορν το πάλεψε με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, 12 είχε ο Σταρκς και 11 ο Γιαννόπουλος.

Το ματς

Oι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με το σκορ να γράφει 5-2 υπέρ της Καρδίτσας. Ο Μπιλλής έκανε το 5-11 για τον Κολοσσό, δύο λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Μπέιτμον να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (8-11) για την Καρδίτσα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 14-24 χάρη στο καλάθι του Χρυσικόπουλου, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Όσμπορν σκόραρε για το 19-31 στο 20'. Η Καρδίτσα τα έσπασε με 0/13 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ ο Κολοσσός είχε 2/8.

Με τρίποντο του Μπέιτμον η Καρδίτσα μείωσε σε 27-35 στο 23'. Το σύνολο του Αγγέλου μείωσε στον πόντο (36-37) με καλάθι του Τσούκα στον αιφνιδιασμό. Η Καρδίτσα κατάφερε να περάσει μπροστά για το 40-37 με τον Πρίτζετ. Ο Κολοσσός αντέδρασε και έτρεξε σερί 7-0 για να κάνει το 40-44 στο 30' με τον Σταρκς.

Με σουτ μέσης απόστασης ο Όσμπορν έκανε το 49-54 στο 37'. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 52-56 στο 39', όμως ο Μπέιτμον μείωσε στα 28 δευτερόλεπτα σε 54-56. Ο Μπέιτμον πήγε στη γραμμή για τρεις βολές στα 3.7 μετά από φάουλ του Γιαννόπουλου. Έκανε 2/3 και ισοφάρισε σε 56-56. Ο Όσμπορν είχε 1/2 βολές, όμως ο Μπέιτμον ευστόχησε σε τρίποντο πίσω από το κέντρο για τη νίκη των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 19-31, 40-44, 59-57

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Καρδίτσα νίκησε επειδή ο Μπέιτμον έβαλε το σουτ της ζωής του πίσω από το κέντρο. Επίσης οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από το -12 του ημιχρόνου.

MVP: Φυσικά ο Μπέιτμον με την τριποντάρα νίκης και τους 20 πόντους του.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντελαουριέρ έκανε εξαιρετικό ματς με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μαρκίς Τιγκ έμεινε άποντος με 0/3 σουτ σε 15 λεπτά και δεν βοήθησε καθόλου

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 5/26 τρίποντα της Καρδίτσας που τελικά δεν στοίχισαν, αφού μπήκε το σημαντικότερο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Καρδίτσα με ένα τρελό σουτ, πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Κολοσσός έχασε ένα ματς μέσα από τα χέρια του.