ΠΑΟΚ - Προμηθέας 80-95: Ο Χέιλ πήρε παραμάζωμα τον «Δικέφαλο» (vid)

O Χάντερ Χέιλ ήταν ό,τι καλύτερο παρουσίασε ο Προμηθέας στην PAOK Sports Arena και με μια μοναδική παράσταση, οδήγησε τους Πατρινούς στη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 80-95.

Ο Χάντερ Χέιλ έφτιαξε το όνομά του την προηγούμενη διετία στην Αδριατική Λίγκα με την Μπόρατς Τσάτσακ πριν υπογράψει στον Προμηθέα Πατρών και συστηθεί στο ελληνικό κοινό με τη μεγάλη εμφάνιση στην πρεμιέρα της Basket League κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε τους 24 από τους 32 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, προσυπογράφοντας το 80-95 του Προμηθέα στο «Παλατάκι».

Το ματς: ΠΑΟΚ - Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πατρών βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του ματς στην PAOK Sports Arena, κάνοντας το 0-9 με τον Κόνιαρη πριν ο Φρίντρικσον πετύχει τους πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ και μειώσει σε 2-9 έπειτα από πεντέμιση λεπτά αγώνα. Ο Χάντερ Χέιλ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 για το 10-20 των Πατρινών που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 14-28,σουτάροντας με 62% στο τρίποντο (5/8) και έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Αμερικανό γκαρντ. Από την άλλη πλευρά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε 5 λάθη και στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες του Φρίντρικσον (8π.).

Η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στον Χέιλ που πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα για το 28-44 του Προμηθέα στο 17'! Μάλιστα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-51, βλέποντας τον Χέιλ να... σμπαραλιάζει κάθε αμυντικό πλάνο του ΠΑΟΚ, έχοντας 24 πόντους με 6/8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο! Οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν στη συνέχεια και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, μειώνοντας σε 53-57 με τον Χάρισον. Παρ' όλα αυτά, οι Πατρινοί άντεξαν στην πίεση του ΠΑΟΚ και έχτισαν ξανά διψήφια διαφορά με μπροστάρη τον Ρέινολντς. Το τρίποντο του Γκίλμορ έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους (70-75, 33') όμως κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πλησίαζαν στο σκορ, ο Προμηθέας έβρισκε λύσεις, κρατώντας σταθερά το προβάδισμα ως το φινάλε και επικρατώντας με 80-95.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Προμηθέας Πατρών έχτισε από νωρίς διαφορά ασφαλείας, κάνοντας σωστή διαχείριση ως το φινάλε και παρά την πίεση του ΠΑΟΚ, άρχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στην Basket League.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο τίτλος ανήκει δικαιωματικά στον Χάντερ Χέιλ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 32 πόντους (8/8 βολές, 3/8 δίποντα, 6/10 τρίποντα), 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 30:22.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Σκάιλερ Φλάτεν είχε 0/4 σουτ εντός πεδιάς και 3 λάθη σε 26:32.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Έλβαρ Φρίντρικσον έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ με 20 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ, όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τον «Δικέφαλο του Βορρά».

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κάμερον Ρέινολντς ήταν κομβικός με 16 πόντους ενώ ο Ετσενίκε είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διαφορά στα λάθη, 16 ο ΠΑΟΚ και μόλις 6 ο Προμηθέας.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ δοκιμάζεται στην έδρα του Αμαρουσίου (14/10, 17:00) ενώ ο Προμηθέας θα παίξει με την Καρδίτσα στην Πάτρα (15/10, 17:00) για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-28, 38-51, 60-72, 80-95.