Απόλλων Πάτρας - Καρδίτσα 72-71: Ο φοβερός Σταρκς υπέγραψε το... θρίλερ (vid)

Ο Σταρκς

Σε ένα ματς ακατάλληλο για... καρδιακούς, ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε της Καρδίτσας με 72-71 και μπήκε με το... δεξί στη Basket League. Απίθανος Σταρκς.

Ματσάρα είδαμε στην Πάτρα για την πρώτη αγωνιστική της Basket League. Τελικά ο Απόλλων Πάτρας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 72-71 κόντρα στην Καρδίτσα και με αυτόν τον τρόπο ξεκίνησε με θετικό τρόπο το ταξίδι του στο φετινό πρωτάθλημα. Για τους νικητές ο τρομερός Σταρκς σταμάτησε στους 28 πόντους με 6 ασίστ, ενώ στον αντίποδα ο Γουάιτ μέτρησε 19 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Ο Νεοκλής Αβδάλας έκανε το ντεμπούτο του με την ομάδα της Καρδίτσας, αφού είναι δανεικός από τον Παναθηναϊκό.

Το ματς

O Απόλλων Πάτρας μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους για το 23-13 χάρη στον Σκορδίλη. Η Καρδίτσα αντέδρασε και μάζεψε γρήγορα τη διαφορά, αφού ο Μπιουκάναν έγραψε το 23-19 στο 9'.

Ο Όσμπορν έκανε το 35-27 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά η συνέχεια του δεκαλέπτου άνηκε στους φιλοξενούμενους. Οι Καρδιτσιώτες έσφιξαν την άμυνα τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με το σκορ στο 40-42 με τον Γουάιτ.

Το ματς ήταν ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο, με τον Μουράτο να σκοράρει για το 52-56 στο 27'. Ο Σταρκς ήταν ο άνθρωπος που υπέγραψε το σκορ του δεκαλέπτου για το 58-58. Ο Σταρκς ευστόχησε σε δύο βολές και έκανε το 66-62 στα μέσα της τελευταίας περιόδου. O Σμιθ ισοφάρισε σε 68-68 στο 38'. Ο Γουάσινγκτον με δύο βολές, έγραψε το 70-68. Ο Μπιουκάναν είχε 1/2 βολές για το 70-69, όμως η Καρδιτσα πήρε την κατοχή. Για κακή της τύχη όμως, υπέπεσε σε λάθος, με την μπάλα να πηγαίνει στα χέρια του Σταρκς. Εκείνος με 2/2 βολές έκανε το 72-69. Ο Κλάσεν αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση, με τον Σμιθ να διαμορφώνει το 72-71 με φόλοου.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 40-42, 58-58, 72-71

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Καρδίτσα είχε 4/21 τρίποντα και 18 λάθη αντί 11 των νικητών. Σε συνδυασμό με τους 28 του Σταρκς, δύσκολα θα μπορούσε να νικήσει.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σταρκς ήταν ο άνθρωπος που έκρινε το ματς με 28 πόντους, 6 ασίστ και 2 κρίσιμες βολές στο τέλος.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Η Καρδίτσα ήθελε παραπάνω από τον Κλάσεν. Είχε 1/7 σουτ και έμεινε στους 8 πόντους.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Γουάιτ το πάλεψε για την Καρδίτσα με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά δεν έφτασε.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Σημαντικές βοήθειες πρόσφερε ο Όσμπορν με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 9/13 στα σουτ από τον Σταρκς.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Σάββατο 14 Οκτώβρη ο Απόλλωνας υποδέχεται τον Άρη, ενώ την Κυριακή 15 η Καρδίτσα δοκιμάζεται στην Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα.