Μαρούσι – ΠΑΟΚ 75-80: Αλύγιστος «Δικέφαλος» πριν από την πρεμιέρα του στο BCL

Ο ΠΑΟΚ (1-1) ζορίστηκε απέναντι στο αξιόμαχο Μαρούσι (0-2) και επικράτησε με 75-80 στο κλειστό του Αγίου Θωμά πριν από την πρεμιέρα του στο BCL με τη Γαλατάσαραϊ (18/10). Αποβλήθηκε ο Σκαραφίγκας στα τελευταία λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση του Αμαρουσίου, επικρατώντας με 75-80 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και σημειώνοντας την πρώτη νίκη του στην Basket League, ρίχνοντας τους «κιτρινόμαυρους» στο 0-2. Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε ο ΜακΝις των 0/6 βολών να πετύχει 2/2 στο φινάλε και να κλειδώσει τη νίκη για τον «Δικέφαλο του Βορρά». Όσον αφορά το Μαρούσι, ο Γιώργος Σκαραφίγκας αποβλήθηκε στο 33’ και η Βασιλεία Γκουζίνη έγινε η πρώτη γυναίκα που κοούτσαρε στην Basket League.

Το ματς: Μαρούσι – ΠΑΟΚ

Ο Σακούρ Τζούστον κουβάλησε επιθετικά το Μαρούσι στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στον ΠΑΟΚ, σκοράροντας για το 12-8 των γηπεδούχων που άρχισαν τον αγώνα με καλά ποσοστά (3/4 δίπ., 2/2 τρίπ.). Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα πήρε μπάλες κοντά στο καλάθι και κέρδισε φάουλ για την ομάδα των βορείων προαστίων που προηγήθηκε 13-11 με 1/2 βολές του Σέρβου σέντερ. Η είσοδος του Αλέξανδρου Νικολαΐδη έδωσε ενέργεια στο Μαρούσι σε άμυνα και επίθεση ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, κάνοντας το 16-19 στο 10’ με τον Έλβαρ Φρίντρικσον.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 2-7, προηγήθηκαν 18-26 με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη. Πάντως το Μαρούσι βρήκε λύσεις στην επίθεση με τα τρίποντα των Χάρη Γιαννόπουλου και Στέφαν Πένο, μειώνοντας σε 29-30 στο 16’ ενώ ο Ραντούλιτσα έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με δυναμικό κάρφωμα για το 33-32 στα 2:42 για το ημίχρονο. Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Αϊζάια Μπρίσκο έκαναν το 40-35 ενώ το Μαρούσι πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 40-39 απέναντι στον ΠΑΟΚ που σούταρε με 50% στο τρίποντο (6/12).

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, με το Μαρούσι να διατηρεί ισχνό προβάδισμα χάρη στις πρωτοβουλίες του Γιαννόπουλου (52-47, 26’). Ο ΠΑΟΚ πίεσε όμως κάθε φορά που πάλευε για το προσπέρασμα, οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν λύσεις. O Φρίντρικσον μείωσε σε 57-55 από τη γραμμή των βολών στο 28’ ενώ η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με… μαξιλαράκι τεσσάρων πόντων (59-55, 30’). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με μικρό σερί 5-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Φρίντρικσον (59-60).

Στα 7 λεπτά για το τέλος, με τον δείκτη του σκορ στο 63-63, ο Γιώργος Σκαραφίγκας αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές και η ασίσταντ του Αμαρουσίου, Βασιλεία Γκουζίνη ανέλαβε το κοουτσάρισμα των «κιτρινόμαυρων». Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε μικρό προβάδισμα με τον Φρίντρικσον (69-73), το Μαρούσι ήταν άστοχο και το τρίποντο του Φρίντρικσον ανέβασε τη διαφορά στο +7, κάνοντας το 69-76 ενώ απέμεναν 2:03 για το φινάλε. Η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε την ύστατη προσπάθεια με το γκολ-φάουλ του Χιλ (72-76) και το τρίποντο του Γιαννόπουλου από την κορυφή (75-76 στα 69’’), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

Στα 22.4’’ ο Γιαννόπουλος αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια από μακριά και στη συνέχεια ο ΜακΝις, που μέχρι τότε είχε 0/6 βολές, έκανε το 2/2 για το 75-78. Ο Πένο έκανε λάθος μετά την επαναφορά και ο ΜακΝις τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το τελικό 75-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 40-39, 59-55, 75-80.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά, δεν αγχώθηκε όταν το Μαρούσι μείωσε στον πόντο και εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Πένο στην τελευταία επίθεση.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Φρίντρικσον ηγήθηκε του ΠΑΟΚ στον Άγιο Θωμά, σημειώνοντας 22 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: O Φλάτεν παραμένει... άστοχος για τον ΠΑΟΚ έχοντας 0/4 σουτ εντός πεδιάς σε 17:46. Συνολικά έχει 0/22 σουτ σε τέσσερα επίσημα παιχνίδια!

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Χάρης Γιαννόπουλος τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Οι Χάρισον (19π.) και ΜακΝις (10π., 8ριμπ.) βοήθησαν στο «διπλό» του ΠΑΟΚ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο ΠΑΟΚ σούταρε 24/37 βολές, το Μαρούσι 11/17.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ δοκιμάζεται στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Γαλατάσαραϊ (18/10, 19:00) για την πρώτη αγωνιστική του Basketball Champions League ενώ το Μαρούσι θα παίξει στην Πάτρα με τον Προμηθέα για την τρίτη αγωνιστική της Basket League (23/10, 17:15).