ΠΑΟΚ - Περιστέρι 69-64: ΜακΝίς και Χάρισον το άφησαν χωρίς νίκη (vid)

Ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 69-64 του Περιστερίου Bwin στο... θρίλερ και ανέβηκε στο 2-1 στη Basket League. Χωρίς νίκη η ομάδα του Σπανούλη.

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Τακιανού στην τριτη αγωνιστική της Basket League. Ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στο Περιστέρι Bwin με 69-64, αφήνοντας την ομάδα του Σπανούλη χωρίς νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα (0-3).

Για τους νικητές ο ΜακΝίς είχε 19 με 10 ριμπάουντ (double double), ο Χάρισον σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Φρίντρικσον που έσφιξε τα δόντια για να συνεχίσει, είχε 8 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Χαντς είχε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ ο Γουίλιαμς μέτρησε 13. Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε 2/26 τρίποντα, όμως δεν στοίχισε στο τέλος. Oι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης είχαν 4/22 τρίποντα. Τρίτη σερί νίκη για τον ΠΑΟΚ σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Tο ματς

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 18-13 στο ξεκίνημα χάρη στο καλάθι του ΜακΝίς. Μοίραζε υπέροχα τις ασίστ του ο Φρίντρικσον στην αρχή, αλλά στα μέσα της περιόδου ένας πόνος στα πλευρά τον ανάγκασε κνα βγει από το παρκέ, κάτι που εκμεταλεύτηκε το Περιστέρι που πέρασε μπροστά με τον Ρένφρο να κάνει το 18-22, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Σπανούλη ξέφυγε με 23-30 χάρη στον Μήτρου-Λονγκ, όμως το σύνολο του Τακιανού αντέδρασε και μείωσε σε 27-30 με τον ΜακΝίς. Ο Κένι Γουίλιαμς τραυματίστηκε στον ώμο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το παρκέ, με τον Φρίντρικσον να σφίγγει τα δόντια και να επιστρέφει. Ο Χάρισον έγραψε τιο 32-34, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ είχε 0/13 τρίποντα στο ημίχρονο.

Ο Χάρισον σκόραρε ξανά για το 46-47 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Γουίλιαμς έφερε το ματς στην ισοπαλία με δύο βολές για το 51-51 στο 29', φτάνοντας στους 12 πόντους. O MακΝις με ωραίο καλάθι έκανε το 58-54 στο 32'. Ο Γκίλμορ σκόραρε για το 64-59 στο 36'. Ο Μήτρου-Λονγκ μείωσε σε 67-63 στο 38'. Ο Ντάνγκουμπιτς με 1/2 βολές έγραψε το 67-64, ενώ ο ΜακΝις έκανε το 68-64 στα 27 δευτερόλεπτα. Χαντς και Γουίλιαμς αστόχησαν στα τελευταία δευτερόλεπτα για τρεις και ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα : 19-22, 34-36, 53-53, 69-64

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το 2/26 βολές του ΠΑΟΚ γιατί και εκείνο είχε 4/22. Επίσης ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις στα τελευταία λεπτά στην επίθεση.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο ΜακΝίς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, κάνοντας double double και ο Χάρισον με 18 πόντους ήταν οι κορυφαίοι.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Τόμπσον και Ρένφρο έμειναν χαμηλά στους 4 πόντους και δεν βοήθησαν όσο θα ήθελαν.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Φρίντρικσον παρόλο που έπαιζε ταλαιπωρήθηκε από σπασμούς στα πλευρά και έμεινε για αρκε΄τα λεπτά εκτός, είχε 8 πόντους, 7 ασιστ και 5 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Χαντς και Γουίλιαμς είχαν από 13 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 2/26 στα τρίποντα του ΠΑΟΚ που τελικά δεν στοίχισε.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Στις 24 Οκτώβρη το Περιστέρι υποδέχεται τη Σομπατέλι για το BCL και στις 28 τον Προμηθέα για το πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ στις 29 Οκτώβρη παίζει με το Λάυριο εκτός έδρας.