ΑΕΚ - Απόλλων Πάτρας 100-70: Μπαμ και... Μπεν στα Άνω Λιόσια (vids)

Ο Μπεν ΜάκΛεμορ (26π. σε 17 λεπτά) έδωσε μία μοναδική παράσταση και οδήγησε την ΑΕΚ (1-2) στη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας (1-2) με σκορ 100-70.

Η ΑΕΚ Betsson πήρε την πρώτη της νίκη στην Basket League, ένα αποτέλεσμα που φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Μπεν ΜάκΛεμορ.

Ο Αμερικανός γκαρντ της Ένωσης σημείωσε 26 πόντους σε 17 λεπτά στο παρκέ (4/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές), με τη «Βασίλισσα» να επικρατεί του Απόλλωνα Πάτρας με 100-70.

Στην πρώτη κατοστάρα στο πρωτάθλημα, μετά από δυόμισι χρόνια, αφού η αμέσως προηγούμενη είχε έρθει απέναντι στον Προμηθέα με 113-101 στις 4 Ιουνίου 2021, στη σειρά των μικρών τελικών, όταν ακόμα η Ένωση έπαιζε στο ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ - Απόλλων: Το ματς

Το δεκάλεπτο του εκπληκτικού Μπεν ΜάκΛεμορ (16π. σε 8 λεπτά) διαδέχθηκε η αντίδραση του Απόλλωνα Πάτρας.

Η ΑΕΚ μπήκε αφηνιασμένη στο παρκέ. Ο ΜάκΛεμορ έδινε σκορ με μεγάλη ευκολία, τα ριμπάουντ ήταν σχεδόν τετραπλάσια (13-3) και η Ένωση ξέφυγε με διαφορές που έφτασαν στη μέγιστη τιμή τους, τους 16 πόντους (13-2, 19-4, 25-9, 27-11).

Η απουσία του Εμφιόντου Καμπενγκέλε δεν ήταν τόσο φανερή, με τον Τζάστιν Τίλμαν να αναλαμβάνει το ρόλο του βασικού σέντερ. Και τον Τσάντ Μπράουν, στην πρώτη του εμφάνιση με τον Απόλλωνα, να μην ταλαιπωρεί (μέχρι ενός σημείου) την άμυνα της ΑΕΚ.

Η είσοδος του Παναγιώτη Φιλιππάκου (πρώην μέλους της Ένωσης και νυν των Πατρινών) έδωσε πνοή στην ομάδα του Νίκου Βετούλα. Και μαζί με την άνοδο των Σταρκς και Μπράουν, ο Απόλλωνας... ροκάνισε τη διαφορά μέχρι τους 7 πόντους (37-31).

Σε εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ βρήκε δύο απανωτά τρίποντα, από Φλιώνη και Χολ, έφερε τη διαφορά στους 12 (43-31), αλλά και πάλι ο Απόλλωνας βρήκε τις λύσεις, εκμεταλλευόμενος τις κακές αμυντικές επιλογές της ΑΕΚ.

Το τρίτο φάουλ του Τίλμαν βοήθησε στην περίσταση, με την ΑΕΚ να έχει 10 παραπάνω ριμπάουντ (21-11) και 6/13 τρίποντα, ενώ ο Απόλλωνας στηρίχθηκε στα 14/18 δίποντα.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, η ΑΕΚ ξεκίνησε με δύο απανωτά τρίποντα και τον ΜάκΛεμορ να σκοράρει πέντε σερί πόντους (2 βολές και ένα τρίποντο) για το 58-44.

Ασταμάτητος ΜάκΛεμορ, ασταμάτητη ΑΕΚ

Ο άλλοτε γκαρντ των Σακραμέντο Κινγκς συνέχισε το ρεσιτάλ του: 5/5 τρίποντα σε 13:56 και 63-45. Ο Σταρκς επιχειρούσε μόνος του (22π. στο 26') να κρατήσει τον Απόλλωνα στο ματς, αλλά όσο η ΑΕΚ ευστοχούσε στα τρίποντα (10/17) το προβάδισμα ήταν δικό της.

Ένας αιφνιδιασμός του Τζόρνταν ΜακΡέι έφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (72-51).

Ουσιαστικά το υπόλοιπο του αγώνα κύλησε χωρίς να αλλάξει κάτι. Η ΑΕΚ έχοντας βάλει τις βάσεις για την πρώτη νίκη, δοκίμασε πράγματα στο παρκέ (ζώνη) και έδωσε χρόνο σε αρκετούς παίκτες.

Ενώ ο Απόλλωνας επιχείρησε να μειώσει, δίχως αποτέλεσμα, αφού ο έλεγχος του αγώνα είχε χαθεί.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου η ΑΕΚ... εκτέλεσε από την περιφέρεια και έκανε το +6, +16 (60-44).

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Φυσικά ο Μπεν ΜάκΛεμορ με 26 πόντους και ποσοστά στα... Όσκαρ (4/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές)!

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Οι Γουάσινγκτον και Μπλέιλοκ μέτρησαν μαζί 4/16 σουτ.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τι Τζέι Σταρκς τελείωσε το ματς με 22 πόντους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζάστιν Τίλμαν (18π.) και ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (10π.), έδωσαν σημαντικές λύσεις και βοήθειες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 5/5 τρίποντα του ΜάκΛεμορ και τα 10/23 της ΑΕΚ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η ΑΕΚ φιλοξενείται από τη Σάσαρι για το BCL (Τετάρτη, 25/10, 21:30), ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας υποδέχεται τον Κολοσσό (28/10, 20:15) για την Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-16, 48-41, 74-59, 100-70.