Άρης - Παναθηναϊκός 65-75: Πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το «Αλεξάνδρειο»

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει από το «Αλεξάνδρειο» κερδίζοντας με δυσκολία τον σκληροτράχηλο Άρη (65-75) πριν από την «διαβολοβδομάδα» της Euroleague και τα δύο ματς στο ΟΑΚΑ κόντρα σε Ζάλγκιρις και Βίρτους Μπολόνια.

Μετά το... πάρτι στο Βερολίνο και την εκτός έδρας νίκη στην Euroleague απέναντι στην Άλμπα, ο Παναθηναϊκός είχε δύσκολη δοκιμασία στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη.

Σε λιγότερο από 48 ώρες έπρεπε να αντιμετωπίσει μια ομάδα που φημίζεται για την καλή και δυνατή της άμυνα, στα όρια του φάουλ. Μπορεί να δυσκολεύτηκε, μπορεί να χρειάστηκε να φορτσάρει στο 3ο δεκάλεπτο μέχρι να βρει διψήφιο «μαξιλάρακι» ασφαλείας ωστόσο το αποτέλεσμα μετράει. Και αυτό δεν ήταν άλλο από τη νίκη με την οποία διατήρησε και το αήττητο (6-0) στην Basket League λίγο πριν από τη «διαβολοβδομάδα» του ΟΑΚΑ και τα παιχνίδια με αντιπάλους την Ζάλγκιρις και τη Βίρτους.

Το 11-23 της 3η περιόδου ήταν εκείνο που χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη, με τον Λούκα Βιλντόζα να κάνει την διαφορά έχοντας 9 πόντους και 7 κλεψίματα, τους Λεσόρ (14π.) και Μήτογλου (13π., 9ριμπ.) να «γεμίζουν» τις ρακέτες και τον Τζέριαν Γκραντ να έχει άλλη μια «γεμάτη» εμφάνιση (9π., 9ασ.)

Το ματς: Άρης – Παναθηναϊκός

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν εκείνος που πήρε τις περισσότερες πρωτοβουλίες στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα και έχοντας 6 πόντους και 4 ριμπάουντ στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα, έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 2-9. Και έχοντας αναγκάσει τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη σε τέσσερα λάθη μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Το «πράσινο» +7 παρέμεινε έως και το 8' αλλά η είσοδος του Τολιόπουλου έδωσε στους γηπεδούχους το μακρινό σουτ και με σερί 8-0 των γηπεδούχων το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-14. Οι «κίτρινοι» είχαν σε αυτό το διάστημα 5/12 σουτ (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), 6-0 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη ενώ ο Παναθηναϊκός μέτρησε 5/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7-4 ριμπάουντ, 5 ασιστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη!

Ναν δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι καθώς ήταν και πάλι άστοχος καθώς μέτρησε 0/4 εντός παιδιάς (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα) με αποτέλεσμα να αποσυρθεί γρήγορα και πάλι στον πάγκο. Η ομάδα του Αταμάν ξεκίνησε την 2η περίοδο με 5-0 σερί για το 15-19 ωστόσο η απάντηση του Άρη ήταν άμεση! Με δικό της σερί 7-0 όχι μόνο επέστρεψε άμεσα στο ματς αλλά πήρε και προβάδισμα για πρώτη φορά με 23-19 στο 14'.

Ήταν εμφανές ότι ο Άρης είχε πάει το ματς στα μέτρα του χάρη στην επιθετική του άμυνα, καθώς δεν έδινε... τίποτα εύκολο στον Παναθηναϊκό. Έως και το τέλος του ημιχρόνου το ματς πήγαινε «μία σου και μία μου» και να κλείνει με τους γηπεδούχους να έχουν το οριακό προβάδισμα με 33-32. Ο Τολιόπουλος με 11 πόντους και ο εντυπωσιακός Μπάνκστον που πρόσφερε τρομερές φάσεις με άλλους 10 πόντους ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Συνολικά στο πρώτο μισό του αγώνα ο Άρης είχε 9/18 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 11-2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 λάθη ενώ αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός είχε μετρήσει 8/16 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 4/8 βολές, 13-8 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 8 λάθη. Μάλιστα από τις 11 ασίστ των «πρασίνων», οι επτά ήταν δια χειρός του Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος ήταν και ο πιο αξιόπιστος παίκτης της ομάδας του σε αυτό το διάστημα. Την παράσταση έκλεψε το εντυπωσιακό play που έβγαλε ο Άρης έχοντας μόλις 0.5'' για το ημίχρονο, με τον Κατσίβελη να σερβίρει τη μπάλα εκεί ακριβώς που ήθελε ο Μπάνκστον για το alley oop κάρφωμα που έφερε τον Άρης μπροστά στο σκορ με 33-32.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο βρίσκοντας λύσεις απέναντι στην άμυνα του Άρη. Αυτό είχε αποτέλεσμα να ξεκινήσει με επιμέρους 4-11 και να προηγηθεί με 37-43 στο 23'. Λεσόρ και Γκραντ ήταν εκείνοι που είχαν πάρει τον πρώτο λόγο στις επιθετικές ενέργειες της ομάδας τους, ενώ ταυτόχρονα οι φιλοξενούμενοι είχαν ανεβάσει την ένταση στην άμυνα.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (42-52) στο 28' με τον Λούκα Βιλντόζα να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του. Λίγο πριν από το 3ο δεκάλεπτο έφτασε και στο +11 (44-55) ύστερα από τρίποντο του Σλούκα που έμελλε να ήταν και το σκορ με τη λήξη της περιόδου. Η 3η περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να είχε 13/25 δίποντα, 7/18 τρίποντα ενώ ο Άρης 14/25 δίποντα και 4/11 τρίποντα.

Ο Άρης με σερί 7-0 μετέτρεψε το 46-57 σε 53-57 στο 33' με τον Γκάλινατ να ήταν εκείνος που έμελλε να «ξεκολλήσει» την ομάδα του στο σκοράρισμα. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση με μόλις τέσσερις πόντους σε πέντε λεπτά (55-59 στο 35'). Σε αυτό το σημείο επέστρεψε ο Βιλντόζα στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Κέντρικ Ναν δεν μπόρεσε να προσφέρει τίποτα στην ομάδα του στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Με σερί 7-0 του Παναθηναϊκού δια χειρός Μήτογλου, η διαφορά επέστρεψε στο +10 για το «τριφύλλι» (55-65) τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα ενώ εκτοξεύθηκε και στο +13 (55-68) στο 37'. Ουσιαστικά το παιχνίδι κάπου εκεί... τελείωσε. Ο Άρης «μάζεψε» στο τέλος την διαφορά χωρίς ωστόσο να υπάρξει και συνέχεια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο 3ο δεκάλεπτο όταν ο Παναθηναϊκός βρήκε τρία σερί τρίποντα από Βιλντόζα και Σλούκα, ο Λεσόρ ήταν επιδραστικός στις δύο ρακέτες με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ να είναι 11-23 και οι «πράσινοι» να βρεθούν στο +11.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Εξαιρετικό ματς από τον Λούκα Βιλντόζα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ήταν ο υπεύθυνος για να πάρει η ομάδα του διαφορά 11 πόντων στο 3ο δεκάλεπτου και την επαναφορά της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα στην τελευταία περίοδο έχοντας ηρεμήσει το παιχνίδι της ομάδας του. Μέτρησε 9 πόντους, 7 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 28 λεπτά.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Κακό ματς από τους Χάρελ και Σανόγκο, ενώ δεν βοήθησε ούτε ο Μποχωρίδης.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζέριαν Γκραντ ήταν ο παίκτης για όλες τις δουλειές τελειώνοντας το ματς με 9 πόντους, 9 ασίστ, ο Ντίνος Μήτογλου «μίλησε» στο τέλος (13π., 9ριμπ.) ενώ βοήθησε πολύ στη «ρακέτα» ο Λεσόρ (14π.)

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Εξαιρετικός και εντυπωσιακός ο Μπάνκστον με 16 πόντους και 7/8 δίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 7 κλεψίματα του Βιλντόζα, οι 9 ασίστ του Γκραντ και τα 18 λάθη των γηπεδούχων.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί την Ζάλγκιρις Κάουνας (15/11, 21:15) για την 8η αγωνιστική της Euroleague ενώ ο Άρης θα ταξιδέψει στη Γαλλία για την αναμέτρηση του Eurocup απέναντι στην Μπουργκ (14/11, 20:30).

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75.

@Photo credits: eurokinissi