ΑΕΚ - Κολοσσός 93-74: Ζήτημα άμυνας, ποιότητας και... Τίλμαν (vid)

Η ΑΕΚ (3-3) βρήκε πολλούς πρωταγωνιστές και επικράτησε του μαχητικού Κολοσσού (2-4) με σκορ 93-74 για την αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Basket League. Σχεδόν 9 λεπτά, λόγω τραυματισμού, αγωνίστηκε ο ΜάκΛεμορ.

Μία νίκη διαθέτει πολλούς παράγοντες. Αυτή που πέτυχε η ΑΕΚ Betsson απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου (με σκορ 93-74) για την 6η αγωνιστική της Basket League είχε μία μεγάλη... χούφτα πρωταγωνιστών.

Άλλοι με μεγαλύτερο ρόλο, κάποιοι με μικρότερο, αλλά εξίσου σημαντικό. Η Ένωση χρειάστηκε τριάντα αγωνιστικά λεπτά για να πάρει ολοκληρωτικά τον έλεγχο, απέναντι σε έναν Κολοσσό που ήξερε τι έπρεπε να κάνει στο πάρκε.

Και όσο η ΑΕΚ δεν έπαιζε με ζέση άμυνα, έβρισκε τον τρόπο να φτάνει στο καλάθι. Όταν η ΑΕΚ «έσφιξε» την άμυνά της και πήρε πόντους από πολλούς παίκτες (Τίλμαν 24, Κουζμίνσκας 18, Ραντλ 12, Καράμπελας 6π. 7 ασίστ) βρήκε το δρόμο για την 3η νίκη στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ - Κολοσσός: Το ματς

Όπως και σε άλλα ματς, ετσι και σε αυτό, η επίθεση της ΑΕΚ βρήκε το δρόμο. Αλλά εκείνη που αντιμετώπισε δυσκολίες ήταν η άμυνα. Ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Εμφιόντου Καμπενγκέλε (ήταν ο ξένος που... κόπηκε από την εξάδα) και με 4/7 τρίποντα έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι της Ένωσης.

Ωστόσο, η ΑΕΚ φάνηκε να έχει λύσεις. Και στο παρκέ και στον πάγκο. Ο Τζάστιν Τίλμαν μπήκε ξανά φουριόζος (6π.), ο Ζώης Καράμπελας έχει αρπάξει για τα καλά την ευκαιρία που του έχει δώσει ο Πλάθα (2π., 5 ασίστ σε 7 λεπτά) και η ΑΕΚ φάνηκε να ελέγχει την αφήγηση του αγώνα.

Η Ένωση φρόντισε να το πιστοποιήσει στην αρχή της 2ης (31-26), μέχρι που ο Κολοσσός θυμήθηκε το... όπλο του: Ο Ουτόμι είχε 2/2 τρίποντα (το ένα σχεδόν από τη γωνία με ταμπλό, ενώ είχε 14 πόντους με 4/4 τρίποντα γενικότερα) και ο Κολοσσός «έσβησε» το +5 της ΑΕΚ (31-32).

Όσο η ΑΕΚ είχε εύκολους πόντους με τον Τίλμαν (13π. στο 17') ο Πλάθα είχε να ανησυχεί μόνο για την άμυνα, η οποία επέτρεψε 43 πόντους σε 17 αγωνιστικά λεπτά.

Ο Τίλμαν μέτρησε επτά σερί πόντους για τους «κιτρινόμαυρους», όντας ο μοναδικός που μπορούσε να απειλήσει τον Κολοσσό.

Και ενώ καμία ομάδα αδυνατούσε να βγάλει δύο συνεχόμενες άμυνες, ήρθε η αντίδραση της ΑΕΚ. Και του Κουζμίνσκας. Πέντε σερί πόντοι του Λιθουανού (11 στο πρώτο ημίχρονο συνολικά) και μία τάπα (στον Γόντικα) έφεραν την ομάδα του Πλάθα στο +4 (51-47).

Μέσα σε όλα αυτά, η ΑΕΚ... έχασε και τον ΜάκΛεμορ (5π.), ο οποίος δέχτηκε ένα χτύπημα στο πόδι και έμεινε εκτός για το υπόλοιπο της 2ης περιόδου, αλλά όπως αποδείχτηκε και για το υπόλοιπα ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο μπήκε με χαμηλή... ταχύτητα. Μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά το επί μέρους ήταν 4-6, με την ΑΕΚ να επιμένει στο παιχνίδι κοντά στο καλάθι (αποκλειστικά με τον Τίλμαν) και τον Κολοσσό να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το «μις ματς» του Περάντες με τον Καράμπελα.

Ο τελευταίος έδειξε ότι και στο ματς απέναντι στον Κολοσσό μπορεί να δώσει βοήθειες. Μόλις μπήκε στο παρκέ έδωσε την 6η ασίστ του, ενώ κέρδισε και ένα επιθετικό φάουλ.

Ο Ραντλ και τα τρίποντα

Ο Ραντλ ανέλαβε να κάνει ένα από τα σπάνια τρίποντα της ΑΕΚ, βρήκε στόχο για το 58-53. Και το δίποντο του Χατζηδάκη μετά τη χαμένη επίθεση του Κολοσσού, έφερε την Ένωση για πρώτη φορά στο ματς στο +7 (60-53).

Ο Ραντλ... χτύπησε ξανά, έκανε το σερί 10-0 και το σκορ 63-53.

Η ΑΕΚ είδε τους Καράμπελα και Χολ να συμπληρώνουν από 4 ατομικά φάουλ, ωστόσο το σερί 5-0 (τρίποντο Κουζμίνσκας και κάρφωμα του ΜακΡέι) έφεραν την ομάδα του Πλάθα σε θέση οδηγού (75-58 στο τέλος της 3ης).

Ο Κολοσσός έμεινε στους 11 πόντους στην 3η περίοδο, ενώ έχασε ένα σημαντικό ατού, το μακρινο σουτ. Μετά τα 6/11 τριποντα στο πρώτο ημίχρονο, είχαν 0/13 σε 17 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τίλμαν συνέχισε το προσωπικό... σόου, με εύκολα καλάθια και το σήμα κατετεθέν σουτ του, μέχρι το φινάλε, όπου βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:Στην 3η περίοδο, όπου η ΑΕΚ έπαιξε άμυνα (ο Κολοσσός σημείωσε 11 πόντους) και βρήκε λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάει τη διαφορά στους 10 πόντους.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζάστιν Τίλμαν με 24 πόντους (9/12 διπ.), 3 ριμπάουντ, 1 μπλοκ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Άντριου Γκάουντλοκ είχε 8 πόντους με 0/5 τρίποντα.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ουτόμι είχε 15 πόντους, τους 14 στο πρώτο ημίχρονο με 4/5 τρίποντα.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας είχε 18 πόντους, αλλά ο Ζώης Καράμπελας ήταν ο παράγοντας...Χ με 6 πόντους, 7 ασίστ και κανένας λάθος σε 14.45.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 1/16 τρίποντα του Κολοσσού στο 2ο ημίχρονο.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H AEK αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό, εκτός έδρας, τη Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου (17:15), ενώ ο Κολοσσός υποδέχεται στη Ρόδο την Καρδίτσα (Κυριακή, 19/11, 17:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-26, 51-47, 75-58, 93-74.