Καρδίτσα-Λαύριο 84-68: Πρώτη νίκη στη σεζόν με τη δύναμη του κόσμου της (vid)

Το κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» φιλοξένησε αγώνα της Καρδίτσας (1-7) στην Basket League μετά από επτάμιση μήνες και οι Θεσσαλοί επικράτησαν του Λαυρίου (3-5) με 84-68, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της σεζόν.

Η Καρδίτσα αγωνίστηκε στο γήπεδό της για πρώτη φορά φέτος αφού το πέρασμα της κακοκαιρίας «Daniel» τον περασμένο Σεπτέμβριο υποχρέωσε τους Θεσσαλούς να παίξουν μακριά από την έδρα τους στα πρώτα επτά ματς της σεζόν 2023/24, μετρώντας ισάριθμες ήττες.

Σήμερα, λοιπόν, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε του Λαυρίου με 84-68, επιστρέφοντας στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» μετά τις 8 Απριλίου και εκείνη τη νίκη επί του Ιωνικού Νίκαιας που σφράγισε την παραμονή στην Basket League. Η Καρδίτσα είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και άντεξε στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων που έπεσαν στο 3-5.

Οι Θεσσαλοί πήραν από την αρχή το προβάδισμα, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση και έχοντας επτά ασίστ για δυο λάθη στην πρώτη περίοδο (21-14, 10') απέναντι στο Λαύριο που σούταρε με 30% στο δίποντο (3/10).

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-19 με τον Βασίλη Καββαδά ωστόσο η Καρδίτσα πάτησε το γκάζι, έτρεξε σερί 16-0 και ξέφυγε με 39-19 με το κάρφωμα του Βασίλη Χρηστίδη, χτίζοντας διαφορά ασφαλείας λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια όμως η Καρδίτσα είχε τον έλεγχο και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Ο Μουρ μείωσε στους 7 κάνοντας το 72-65 στα 5:21 για το φινάλε αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 10-0 και προηγήθηκαν 82-65 με τη βολή του Μάρεκ Κλάσεν.

Το τελικό 84-68 βρήκε τους παίκτες της Καρδίτσας να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρώτη νίκη της χρονιάς μπροστά στον κόσμο τους, παίρνοντας βαθμολογικό και ψυχολογικό μπουστάρισμα στη μάχη για να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-29, 62-52, 84-68.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το Λαύριο έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας σε 72-65 με τον Μουρ στο 34:39 όμως η Καρδίτσα απάντησε με σερί 10-0 και σφράγισε την πρώτη νίκη της σεζόν.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ ηγήθηκε επιθετικά της Καρδίτσας έχοντας 17 πόντους με 4/4 βολές, 5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 23:23.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τζερικόουλ Χέλεμς τελείωσε τον αγώνα με 1/7 σουτ εντός πεδιάς, 2 λάθη και 4 ριμπάουντ σε 16'.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μάρεκ Κλάσεν έκανε double-double με 11 πόντους και 10 ασίστ ενώ ο Ρομέλο Γουάιτ πρόσθεσε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους σημείωσε 16 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για το Λαύριο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 17 λάθη του Λαυρίου.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Καρδίτσα δοκιμάζεται στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό (2/12, 17:15) και το Λαύριο υποδέχεται τον Ολυμπιακό (2/12, 20:15) για την ένατη αγωνιστική της Basket League.