Απόλλων-Λαύριο 71-60: Πήραν «ανάσα» οι Πατρινοί (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Απόλλων Πατρών επικράτησε του Λαυρίου με 71-60 στο ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου στην τεχνική ηγεσία των «μελανόλευκων», σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη στην Basket League -και την πρώτη μετά την πρεμιέρα στις 9 Οκτωβρίου.

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα με το Λαύριο στο κλειστό της Περιβόλας, ο Απόλλων Πατρών μετρούσε οκτώ συνεχόμενες ήττες στην κανονική περίοδο, έχοντας πανηγυρίσει για πρώτη και μοναδική φορά στις 9 Οκτωβρίου, στο 72-71 επί της Καρδίτσας στην πρεμιέρα της Basket League.

Το απόγευμα του Σαββάτου 9/12, οι Πατρινοί επικράτησαν του Λαυρίου με 71-60 στο ντεμπούτο του Γιάννη Χριστόπουλου στην τεχνική ηγεσία, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 2-8 και ρίχνοντας τους φιλοξενούμενους στο 3-7. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από την πρώτη περίοδο και έφτασαν στη σημαντική νίκη στη μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Ο Απόλλων έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-9 απέναντι στο Λαύριο που επέμεινε χωρίς επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας μόνο 1/9 τρίποντα και πέντε λάθη σε αυτό το διάστημα. Στη συνέχεια ο Βον ευστόχησε σε τρίποντο και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 22-10 στο 14' για τον Απόλλωνα που πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ του 34-23.

Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη του Λαυρίου (9) που συνέχισε να σουτάρει με άσχημα ποσοστά. Μάλιστα ο Μπράουν τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το +21 των γηπεδούχων, κάνοντας το 51-30 στο 27'. Το Λαύριο έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει, ρίχνοντας τη διαφορά στους 13 πόντους με το τρίποντο του Φλάτεν (55-42) στα 6:34 για το φινάλε. Παρ' όλα αυτά, ο Απόλλων δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από το Λαύριο, επικρατώντας με 71-60 και σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 34-23, 51-34, 71-60.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο επιμέρους 17-11 των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, όταν έχτισαν διαφορά ασφαλείας που διατήρησαν ως το φινάλε.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Χρήστος Σαλούστρος βοήθησε τον Απόλλωνα με 10 πόντους (0/1 βολ., 2/4 δίπ., 2/4 τρίπ.), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 23:56, συγκεντρώνοντας 15 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (INDEX).

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τσαντ Μπράουν σημείωσε 7 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ ενώ ο Ρασάντ Βον είχε 13 πόντους και 4 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ξαβιέ Καστανέδα τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25:07 όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για το Λαύριο.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Θοδωρής Ζάρας ήταν άστοχος για το Λαύριο, έχοντας 2/9 σουτ εντός πεδιάς (1/7 τρίποντα).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 16 λάθη του Λαυρίου.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Λαύριο υποδέχεται τον Άρη (23/12, 20:15) ενώ ο Απόλλων Πάτρας αντιμετωπίζει στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό (24/12, 15:00) για την 11η αγωνιστική της Basket League.