Καρδίτσα - Άρης 80-71: Τον υπέταξε με ηγέτη τον Μπιουκάναν (vids)

Σπύρος Μαρκεζίνης

Η Καρδίτσα μπόρεσε να πάρει μία μεγάλη νίκη κόντρα στον Άρη, υπερασπιζόμενη την έδρα της και να πανηγυρίσει την επικράτηση με 80-71.

Η Καρδίτσα υποδέχτηκε τον Άρη στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Νικητές αναδείχθηκαν οι γηπεδούχοι με τελικό σκορ 80-71, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι τη λήξη.

Με αυτόν τον τρόπο η Καρδίτσα ανέβασε το ρεκόρ στο 4-10 και ο έριξε τον Άρη στο 7-7.

Καρδίτσα - Άρης: Το ματς

Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και έδειξαν από νωρίς το πως θα εξελιχθεί η αναμέτρηση. Στα μέσα της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 14-11 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε 23-19.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες της Καρδίτσας φάνηκαν να αποκτούν σιγά σιγά το πάνω χέρι, ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά στο 5:37 πριν το τέλος στους 10 πόντους (34-24) και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά στο 44-38.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο τρίτο δεκάλεπτο πιο αποφασισμένοι και αφού στα μέσα της περιόδου πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 50-48 (5:51). Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι, με το σκορ να φτάνει στο 30' το 59-58 υπέρ της Καρδίτσας.

Η τοπική ομάδα φάνηκε να διατηρεί τον ρυθμό της και στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, εκεί όπου ο Μπιουκάναν στο 7:05 έκανε με τρίποντο το 65-60. Η απόσταση ανάμεσα στην Καρδίτσα και τον Άρη παρέμεινε σε αυτή τη διαφορά για το μεγαλύτερο κομμάτι της περιόδου. Στο 3:24 το σκορ έφτασε στο 74-65 ενώ στο 2:21 έφτασε στο 75-65.

Ενώ το ματς φαινόταν ότι θα λήξει ήρεμα, ο Γκάλινατ αποφάσισε να κλέψει τη μπάλα για να μειώσει, πράγμα που προκάλεσε την έντονη αντίδραση από τους γηπεδούχους και τα αίματα άναψαν, χωρίς όμως να λάβουν μεγάλες διαστάσεις. Τελικά ο αγώνας έληξε 80-71.

Ένταση υπήρξε και στις κερκίδες ακριβώς πίσω από τη γραμματεία του κλειστού, την ώρα όπου οι διαιτητές προσπαθούσαν να βγάλουν άκρη με τις ποινές που θα χρεώσουν, με τους ανθρώπους μάλιστα της Καρδίτσας να επεμβαίνουν ώστε να ηρεμήσει η κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 44-38, 59-58, 80-71

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στα συνεχόμενα εύστοχα σουτ του Μπιουκάναν στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου όπου ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σακ Μπιουκάναν που πέρα από τα σημαντικά καλάθια, σημείωσε συνολικά 18 πόντους ενώ παράλληλα μοίρασε 4 ασίστ και μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ σε 27:17 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Σίλβιο Ντες Σόουζα ο οποίος σε 10:19 λεπτά εντός παρκέ, είχε 1 πόντο με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο ΜακΚάλουμ και ο Γουάιτ που είχαν από 16 και 10 πόντους στο τέλος του ματς αντίστοιχα.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ρομπέρτο Γκάλινατ που σε 27:59 λεπτά είχε συνολικά 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ποσοστό ευστοχίας του Μπιουκάναν που έπιασε το 83% έχοντας 5/5 εύστοχα σουτ αλά και 8/8 ελεύθερες βολές.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Ο Άρης είχε νικήσει την Καρδίτσα με 69-61.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Άρης υποδέχεται τη Μπούντσουτσνοστ την Τετάρτη (17/1, 20:00) για τη 15η αγωνιστική του EuroCup ενώ η Καρδίτσα θα φιλοξενήσει το Μαρούσι το Σάββατο (21/1, 20:15).