Παναθηναϊκός - Προμηθέας 90-82: Ο Μωραΐτης έδιωξε το... άγχος (vids)

Μπροστά σε 11.000 φιλάθλους του και δη σ' ένα αδιάφορο ματς, ο Παναθηναϊκός AKTOR μπορεί να αγχώθηκε στην τελευταία περίοδο ωστόσο κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας (90-82) σε εξ αναβολής ματς για τον γ' γύρο της Stoiximan Basket League. Κέρδος ο Μωραΐτης.

Όπως ήταν λογικό και επόμενο, ο Εργκίν Αταμάν θα άνοιγε το rotation απέναντι στον Προμηθέα, έχοντας και δύο σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών όπως ήταν αυτές των Κώστα Σλούκα και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Αν και οι «πράσινοι» έφτασαν την διαφορά στους +20 πόντους στα μέσα της 2ης περιόδου, δεν έκλεισαν το ματς με τόσο... εύκολο τρόπο όσο φαινόταν σε εκείνο το σημείο του αγώνα. Ο Προμηθέας αντιστάθηκε, ροκάνισε την διαφορά χάρη στην άμυνά του, την πολύ καλή παρουσία του Ετσενίκε και τα μεγάλα σουτ των Ρένολντς και Χέιλ με αποτέλεσμα να μειώσει και στο καλάθι στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Εκεί «μίλησε» ο Δημήτρης Μωραΐτης (11π., ο οποίος με 2/2 τρίποντα έδιωξε το άγχος και χάρισε στον Παναθηναϊκό μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League.

Το ματς: Παναθηναϊκός – Προμηθέας Πάτρας

Δύο όψεις είχε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Στο πρώτο μισό εκατέρωθεν νωθρότητα με το σκορ να είναι στο 8-7 υπέρ του Παναθηναϊκού αλλά στο δεύτερο μισό τον Παναθηναϊκό να... πατάει το πόδι στο γκάζι και να πραγματοποιεί επιμέρους σκορ 16-1 (!!) για το 24-8. Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο παίκτης ο οποίος είχε κάνει τη διαφορά για τους «πράσινους» έχοντας 10 πόντους με 1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/3 βολές, την ώρα που συνολικά οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο με 6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα και επτά ριμπάουντ περισσότερα (12 έναντι 7) του Προμηθέα (3/9 σουτ).

Ο Αταμάν ανακάτευε πολύ την τράπουλα δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Στο 13' η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και το +19 για λογαριασμό των «πρασίνων» (32-13) ενώ ήταν και το σημείο που αποβλήθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου για έντονες διαμαρτυρίες στους διαιτητές ζητώντας φάουλ του Μωραΐτη στον Πάπας. Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί. Η second unit λειτουργούσε εξαιρετικά με τον δείκτη του σκορ να φτάνει και στο +20 (44-24) στο 16'.

Έκτοτε έπεσαν οι ρυθμοί με αποτέλεσμα να «κλείσει» το ημίχρονο στο 50-36 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι είχαν στο σύνολο 14/21 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 13/16 βολές, 12-6 ριμπάουντ, 11 ασίστ για 8 λάθη και 6 κλεψίματα. Αντίστοιχα ο Προμηθέας είχε στο ημίχρονο 7/15 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/6 βολές, 10-0 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 11 λάθη. Παρόλα αυτά στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε το προβάδισμα με 28-26. Δηλαδή σκόραρε 20 περισσότερους πόντους απ' ότι στην 1η περίοδο.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Προμηθέας προσπάθησε να πιέσει περισσότερο πάνω στην μπάλα και στην πρώτη πάσα, με αποτέλεσμα να μειώσει το σκορ στους 11 πόντους (55-44) προσπαθώντας να επιστρέψει στο ματς και να παρουσιάσει πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο. Μάλιστα στο 27' είχε μειώσει και στους οκτώ πόντους (63-55), δείγμα και της προσπάθειας που είχαν καταβάλει οι φιλοξενούμενοι προκειμένου να επιστρέψουν στο ματς. Εκτός της καλής άμυνα οι Πατρινοί είχαν υπομονή στην επίθεση ενώ βρήκαν τα σουτ από την περιφέρεια με τα οποία έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (65-58 στο 28').

Ο Προμηθέας συνέχισε να βρίσκει μεγάλα και δύσκολα σουτ από την περιφέρεια με τους Ρέινολντς και Χέιλ, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 70-68 στο 32'! Όμως η απάντηση ήρθε δια χειρός Δημήτρη Μωραΐτη, ο οποίος με 2/2 τρίποντα έφερε και πάλι τους «πράσινους» στο +8 (76-68 στο 33'). Η διαφορά επέστρεψε στο +10 για τους «πράσινους» στο 81-71 και παρά το 6-0 του Προμηθέα για το 81-77 μπόρεσαν να ελέγξουν το ματς έως το τέλος και να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 90-82.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στα 2/2 τρίποντα του Μωραΐτη από το 32' έως και το 33' με τα οποία «απάντησε» άμεσα στο επιθετικό κρεσέντο του Προμηθέα που είχε επιστρέψει από το -20 (44-24 στο 16') και είχε μειώσει στο ένα καλάθι (70-68 στο 32'). Ο Παναθηναϊκός πήρε πίσω το momentum, προηγήθηκε με +10 (81-71 στο 35') και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Δημήτρης Μωραΐτης αποτέλεσε τον κρυφό άσο στο μανίκι του Αταμάν. Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ευκαιρία που του δόθηκε και ήταν ο παίκτης-κλειδί για την τελική επικράτηση του Παναθηναϊκού έχοντας

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Στα ρηχά ο Μπράις Χάμιλτον ο οποίος με 2/12 εντός παιδιάς

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζέριαν Γκραντ (15π., 7ασ., 5ριμπ.) ήταν σταθερός ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Παπαπέτρου (13π., 3/3τρ., 3ασ.)

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Μεγάλα σουτ από τον Ρέινολντς (17π., 5/7τρ.) και πολύ καλό ματς από τον Ετσενίκε (19π., 6ριμπ.)

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 13/28 τρίποντα του Προμηθέα και τα πολλά λάθη εκατέρωθεν (17 ο Παναθηναϊκός, 16 ο Προμηθέας).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του για την κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League απέναντι στον Άρη στο «Αλεξάνδρειο» (13/5, 17:15) ενώ ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι εκτός έδρας (12/5, 20:15).

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 50-36, 68-60, 90-82.