Περιστέρι - Κολοσσός 79-63: Εύκολο προβάδισμα πρόκρισης

Νίκος Καρφής
Ο Ράγκλαντ

Το Περιστέρι Bwin επικράτησε με 79-63 του Κολοσσού και έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Basket League.

Πρώτο βήμα πρόκρισης για τα ημιτελικά το Περιστέρι Βwin. Η ομάδα του Σπανούλη κατάφερε να επικρατήσει του Κολοσσού με 79-63 και έτσι έκανε το 1-0 στα προημιτελικά. Επόμενο ματς στη Ρόδο την Κυριακή. Η πρόκριση κρίνεται στις 2 νίκες.

Για τους νικητές ο Ράγκλαντ είχε 9 πόντους με 10 ριμπάουντ, ο Μήτρου Λονγκ είχε 12 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Μπραίκοβιτς είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Περιστέρι - Κολοσσός: Το ματς

Το Περιστέρι ξεκίνησε με 4/6 τρίποντα στο ματς και δημιούργησε θέματα στην άμυνα του Κολοσσού. Ο Γκάουντλοκ είχε κέφια στο ξεκίνημα και πέτυχε τους 7 από τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας του. Οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και το έκλεισαν στο 22-15.

Οι Ροδίτες μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πέρασαν μπροστά με τον Μπραίκοβιτς για το 24-25 στο 15'. Το Περιστέρι βελτιώθηκε και με πατημένο το... γκάζι έγραψε το 39-29 στο 18' με τον Ρένφρο.

Με τον Γουίλιαμς έκανε το 51-39 το Περιστέρι στα μέσα της 3ης περιόδου. Το Περιστέρι συνέχιζε να ελέγχει το ματς και έφυγε με 55-41 στο 26'. Ο Ντάνγκουμπιτς έκανε το 62-47 με τον Ντάνγκουμπιτς στο 28'.

Το Περιστέρι έλεγξε το ματς στη συνέχεια, ο Πουλιανίτης έκανε το 77-58 στο 37' και το Περιστέρι έκανε το 1-0 στη σειρά.

Tα δεκάλεπτα: 22-15, 44-30, 66-50, 79-63

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Περιστέρι έλεγξε το ματς στο πρώτο ημίχρονο με 44-30 και έβαλε τις βάσεις. Επίσης ο Κολοσσός είχε 4/21 τρίποντα.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ράγκλαντ με 9 πόντους και 10 ασίστ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Σίτου έμεινε χαμηλά με 5 πόντους και 1/3 σουτ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μήτρου Λονγκ έκανε καλό ματς με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Μπράικοβιτς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ δεν έφτανε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 15 επιθετικά ριμπάουντ του Περιστερίου.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Την Κυριακή ο Κολοσσός υποδέχεται το Περιστέρι.