ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 96-99: «Επιβίωσε» με ανατροπή στη ματσάρα της Πυλαίας! (vids)

O ΠΑΟΚ έφτασε κοντά σε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR ωστόσο με τον Κέντρικ Ναν να αναλαμβάνει δράση γυρίζοντας το ματς από το -11, οι «πράσινοι» ήταν πιο «φρέσκοι» στην παράταση και έφτασαν στη νίκη (99-96) και στη πρόκριση στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League πριν από το Final Four στο Βερολίνο.

Από τη μία ο ΠΑΟΚ αξίζει ένα μεγάλο χειροκρότημα για το πρόσωπο που παρουσίασε στο δεύτερο ματς των play off! Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα τις στιγμές που χρειάστηκε και ουσιαστικά κέρδισε ένα ματς το οποίο φαινόταν να είναι χαμένο. Αν μη τι άλλο ήταν το πιο δυνατό τεστ που θα μπορούσε να περάσει πριν από το μεγάλο ραντεβού στο Βερολίνο για το Final Four της Euroleague, σ' ένα ματς που είχε διάρκεια δυόμιση ωρών!

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΠΑΟΚ είχε βρεθεί να προηγείται με 11 πόντους διαφορά (79-68) στο 34' και όλα έδειχναν ότι πολύ δύσκολα θα μπορούσε να γυρίσει αυτό το ματς. Οι Φρίντρικσον (25π., 4/9τρ., 5ασ.) και Πόρτερ Τζούνιορ (23π., 14ριμπ., 10ασ., 3κλ., 1ταπ., 5λ.) ήταν συγκλονιστικοί αλλά ο Κέντρικ Ναν (25π., 6ριμπ., 3ασ.) δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με προσωπικές ενέργειες έφερε τα πάνω κάτω στην Πυλαία και ουσιαστικά ήταν εκείνος που έδωσε... ανάσα ζωής στην ομάδα του στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εξαιρετικό ματς από τον Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος έκανε τα πάντα έχοντας 19 πόντους, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος.

Το ματς: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε στα περιφερειακά σουτ στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-15 στο πεντάλεπτο. Ο Μήτογλου από τη μία και ο Μίχαλακ από την άλλη, ήταν οι παίκτες που είχαν κάνει τη διαφορά για τις ομάδες τους, ενώ η αμυντική αδράνεια των «πρασίνων» βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να βρει εύκολους πόντους και με σερί 7-0 να προηγηθεί με 17-15 τρία λεπτά πριν από το τέλος της α' περιόδου.

Το προβάδισμα των γηπεδούχων διατηρήθηκε για ένα ακόμα λεπτό (21-19) αλλά στο τελευταίο δίλεπτο το «τριφύλλι» έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-1 με το οποίο έκλεισε το πρώτο κομμάτι του αγώνα στο +7 (22-29) έχοντας 8/12 δίποντα και 4/8 τρίποντα όπως επίσης 7 ασίστ για ένα λάθος. Αντίστοιχα, ο «δικέφαλος» (σ.σ. Μίχαλακ 9π.) έκλεισε το δεκάλεπτο με 5/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 6/11 βολές, έχοντας επίσης 6 ασίστ για 2 λάθη.

Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +9 για τον Παναθηναϊκό (27-36 στο 14') ωστόσο οι παίκτες του Αταμάν δεν εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και δέχθηκε μέσα σε δύο λεπτά σερί 10-0 από τον ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να αλλάξει και πάλι χέρια του σκορ και να προηγηθεί η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη με 37-36 στο 16'.

Μπορεί οι «πράσινοι» να επέστρεψαν και να προηγήθηκαν ξανά στο σκορ αλλά το επιθετικό κρεσέντο του τρομερού Πόρτερ Τζούνιορ (12π., 6ριμπ., 4ασ., 3κλ., 1ταπ.) στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου έφερε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 49-44. Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι είχαν πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ από το -9 το οποίο έφτασε στο 22-8! Μάλιστα έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα έχοντας 12/25 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 10/16 βολές, 16-9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα αλλά και 7 λάθη.

Μάλιστα είχαν σκοράρει μόνο οι «πενταδάτοι» εκ των οποίων οι τέσσερις στους πέντε (ΜακΝις, Πόρτερ Τζούνιορ, Φρίντρικσον, Μίχαλακ) ήταν «διψήφιοι. Αντίστοιχα οι «πράσινοι» (Γκραντ 9π., Μήτογλου 9π., Ναν 7π.) είχαν μετρήσει για το ίδιο χρονικό διάστημα 13/25 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 3/9 βολές, 12-8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη, με το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου να ήταν 27-15 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο τρίλεπτο του β' ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παρκέ και με γρήγορο σερί 9-0 γύρισε το ματς και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 49-53! Και πάλι. Ούτε σ' εκείνο το σημείο του αγώνα μπόρεσε η ομάδα του Αταμάν να ελέγξει το μομέντουμ του αγώνα καθώς οι γηπεδούχοι «απάντησαν» δια χειρός Φρίντρικσον με σερί 8-0 για το 57-53 στο 25'. Μάλιστα το επιμέρους αυξήθηκε στο 12-2 για το +6 του «δικεφάλου» (61-55) ένα λεπτό αργότερα. Η 3η περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με 67-61 χάρη στην εξαιρετική απόδοση των Φρίντρικσον (19π., 4ασ.) και Πόρτερ Τζούνιορ (16π., 10ριμπ., 7ασ.) έως εκείνο το χρονικό σημείο του αγώνα.

Όχι μόνο δεν άλλαξε το σκηνικό στην τελευταία περίοδο, όχι μόνο ο Παναθηναϊκός δεν επέστρεψε στο ματς, αλλά βρέθηκε ο ΠΑΟΚ να προηγείται με +11 πόντους (79-68) στο 34' έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του στο ματς. Σ' εκείνο το σημείο αποβλήθηκε ο Εργκίν Αταμάν με δεύτερη τεχνική ποινή έχοντας διαμαρτυρηθεί έντονα για απόφαση των διαιτητών.

Έκτοτε ανέλαβε εξ ολοκλήρου δράση ο Κέντρικ Ναν, ο οποίος ευστοχώντας στη μία προσπάθεια μετά την άλλη έφερε... τούμπα το ματς και ισοφάρισε σε 85-85 δύο λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Στη συνέχεια το σκορ έμεινε στο 89-89 με τον Κέντρικ Ναν να αποβάλλεται με 5ο φάουλ στα 18'' πριν από το τέλος. Στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ ο Λεσόρ φιλοδώρησε με τάπα τον Πόρτερ Τζούνιορ στα 01.9'' και το επανέλαβε πάλι στον ίδιο παίκτη μετά την επαναφορά για να πάει το ματς στην παράταση (89-89).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ένα 5-0 του Παναθηναϊκού μετέτρεψε το 89-89 σε 89-94 στα 52'' πριν από το τέλος ύστερα από τρίποντο του Γκριγκόνις και κάρφωμα του Λεσόρ, τα οποία αποδείχθηκαν και σημαντικά για την μετέπειτα εξέλιξη του αγώνα και τη νίκη-πρόκριση των «πρασίνων» στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League. Ο Πόρτερ προσπάθησε να ισοφαρίσει με τρίποντο στην εκπνοή ωστόσο το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επιθετικό κρεσέντο του Κέντρικ Ναν στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα βάζοντας την υπογραφή του για την επιστροφή του Παναθηναϊκού από το -11, όπως επίσης και στο 5-0 σερί των «πρασίνων» στην παράταση με το οποίο «καθάρισε» με την υπόθεση της νίκης.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κέντρικ Ναν πήρε την ομάδα στις πλάτες του όταν το χρειάστηκε και απέτρεψε τη διαφαινόμενη ήττα της ομάδας του έχοντας στο σύνολο 25 πόντους με 6/12 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Κανείς παίκτης του ΠΑΟΚ δεν υστέρησε καθώς οι 4/5 αγωνίστηκαν με επιτυχία σχεδόν σε όλο το ματς.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζέριαν Γκραντ είχε «γεμάτο» ματς με 19 πόντους, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Το «κύκνειο» άσμα του Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ συνοδεύτηκε από «triple double» με 23 πόντους, 14 ριμπαόυντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα. Εξαιρετικός και ο Φρίντρικσον με 25 πόντους, 5 ασίστ και 4/9 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα άσχημα ποσοστά των δύο ομάδων από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο ΠΑΟΚ είχε 18/33 ενώ ο Παναθηναϊκός 17/28

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός έχει μπροστά του τη μεγάλη πρόκληση του Final Four της Euroleague, αντιμετωπίζοντας στον ημιτελικό τη Φενέρμπαχτσε το απόγευμα της ερχόμενης Παρασκευής (24/5, 19:00). Στον αντίποδα, αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του ΠΑΟΚ για τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89, 96-99 (παρ.)

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-0