Παναθηναϊκός - Άρης 89-71: Το 1-0 με την... αύρα του πρωταθλητή Ευρώπης! (vids)

Μέσα σ' ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση της Euroleague στο Βερολίνο, ο Παναθηναϊκός δεν χρειάστηκε να φορτσάρει και επικράτησε με... σβηστές μηχανές του Άρη (89-71) για το 1-0 στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Η επιστροφή από το Βερολίνο με το βαρύτιμο τρόπαιο της Euroleague ήταν... αρκετό για να δώσει στον Παναθηναϊκό AKTOR την ώθηση που ήθελε ώστε να επικρατήσει στο... ρελαντί του Άρη στο Game 1 των ημιτελικών και να χρειάζεται άλλη μια νίκη προκειμένου να προκριθεί στους τελικούς της Stoiximan Basket League.

Λίγο το εορταστικό κλίμα για το banner του 7ου ευρωπαϊκού, λίγο η επτάστερη φανέλα και λίγο η τρομερή παρουσία των 18.000 φιλάθλων ήταν αρκετά για να μετατρέψουν τον ημιτελικό σε ματς... γιορτή. Αν και ο Άρης προσπάθησε να απειλήσει και να πιάσει στον ύπνο τον Παναθηναϊκό έχοντας μειώσει στους 8 πόντους με το τέλος της 3ης περιόδου, στη συνέχεια ακολούθησε ένα επιμέρους 20-5 και ουσιαστικά έπεσαν οριστικά και αμετάκλητα οι τίτλοι τέλους.

Ο Μπαλτσερόφσκι (15π.) συνέχισε το σερί των καλών του εμφανίσεων απέναντι στον Άρη, ενώ θετική ήταν και η παρουσία των Μήτογλου και Ναν. Ο Αταμάν έκανε rotation ξεκουράζοντας κατά βάση αρκετά τους Κώστα Σλούκα και Ματίας Λεσόρ.

Το ματς: Παναθηναϊκός – Άρης

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το ματς έχοντας και τον εορταστικό... αέρα από τα όσα είχαν προηγηθεί για την κατάκτηση της Euroleague. Οι Γκριγκόνις και Μπαλτσερόφσκι ήταν εκείνοι που πήραν τις πρώτες πρωτοβουλίες για λογαριασμό των «πρασίνων» με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει γρήγορα σε διψήφιο νούμερο (16-6 στο πεντάλεπτο).

Η άμυνα των γηπεδούχων δυσκόλευε τους «κιτρίνους» να φανούν απειλητικοί, με την 1η περίοδο να κλείνει στο +15 για λογαριασμό του Παναθηναϊκού (28-13) έχοντας 4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11/16 βολές και 6 ασίστ για μόλις 1 λάθος, ενώ αντίστοιχα ο Άρης είχε μετρήσει 2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα αλλά και επτά λάθη για τρεις, μόλις, ασίστ.

Στην 2η περίοδο οι «πράσινοι» δεν ήταν το ίδιο καταιγιστικοί. Υπέπεσαν σε πολλά λάθη (σ.σ. είχαν 6 από τα συνολικά 7 του ημιχρόνου), ήταν άστοχοι (5/11 εντός παιδιάς), σε μια περίοδο όπου ο Άρης είχε ανεβάσει την ένταση στην άμυνα και χάρη στη «ζώνη» μπόρεσε να περιορίσει αισθητά την επιθετική παραγωγή των γηπεδούχων. Μάλιστα δύο φορές έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (30-21 στο 13' και 41-32 στο 19') με το ημίχρονο να κλείσει στο +11 για λογαριασμό της ομάδας του Εργκίν Αταμάν.

Ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι ήταν ο πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» στο πρώτο μισό του αγώνα με 10 πόντους (3/3 δίποντα, 4/6 βολές σε 09:41'), ενώ από τον Άρη «διψήφιος» ήταν ο Ντε Σόουζα με άλλους 10 πόντους (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 λάθη) και πολλές εντυπωσιακές φάσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν στο ημίχρονο 9/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 16/22 βολές, 8-6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 7 λάθη, ενώ οι «κίτρινοι» έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα με 10/16 δίποντα, 4/12 τρίποντα (σ.σ. χωρίς καμία βολή), 9-5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 13 λάθη.

Στην 3η περίοδο το σκηνικό δεν είχε ιδιαίτερες... αλλαγές. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +16 πόντους για πρώτη φορά από το τζάμπολ του αγώνα (58-42 στο 25' και 62-46 στο 27') ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι. Και χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ή να εντυπωσιάσει. Οι Μπαλτσερόφσκι και Ναν ήταν εκείνοι που οδηγούσαν την ομάδα τους στο σκοράρισμα με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα έως το 30' ενώ ο Άρης βρήκε την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τα «κενά» διαστήματα και να μειώσει εκ νέου σε μονοψήφια διαφορά (67-59) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Έως και το 30' ο Παναθηναϊκός μετρούσε 14/24 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 24/31 βολές, 10-10 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα και 9 λάθη, ενώ ο Άρης (Ντε Σόουζα 14π., Μπλούμπεργκς 11π., Τολιόπουλος 10π.) μετρούσε αντίστοιχα 16/25 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 9/12 βολές, 12-11 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και 14 λάθη.

Στην τελευταία περίοδο λίγο... χάιδεψε το γκάζι ο Παναθηναϊκός και με επιμέρους σκορ 14-5 σε διάστημα τρεισήμισι λεπτών εκτόξευσε για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στους 23 πόντους (87-64 στο 35'). Απλούστατα πίεσε περισσότερο στην άμυνα, έβγαλε ενέργεια και δεν άφησε κανένα περιθώριο ελπίδας στους Θεσσαλονικείς για να διεκδικήσουν (ή έστω να σκεφτούν να διεκδικήσουν) κάτι καλύτερο στο ΟΑΚΑ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το ματς τελείωσε πριν καν... ξεκινήσει. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά και ουσιαστικά «καθάρισε» με την υπόθεση της νίκης από πολύ νωρίς χωρίς να χρειαστεί αν ανησυχήσει ή να φορτσάρει στη συνέχεια.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Σταθερά καλός ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι σε όλο το ματς έχοντας στο σύνολο 15 πόντους με 5/6 δίποντα, 5/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 21:16 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Αναλογικά ο Γκάλινατ και με δεδομένη την απουσία του Χάρελ, δεν πρόσφερε τα αναμενόμενα στην ομάδα του.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Οι Κέντρικ Ναν (16π.) και Ντίνος Μήτογλου (14π.) ακολούθησαν τον Μπαλτσερόφσκι σε απόδοση.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Πολύ καλό ματς από τον Ντε Σόουζα με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, αν και είχε και 6 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 18 λάθη του Άρη, οι 21 ασίστ του Παναθηναϊκού αλλά και τα 20 άστοχα τρίποντα των φιλοξενούμενων.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Την Κυριακή (2/6, 16:45) θα διεξαχθεί στο «Αλεξάνδρειο» το δεύτερο ματς των δύο ομάδων για τα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 67-59, 89-71.

Παναθηναϊκός – Άρης 1-0

• Game 1: Παναθηναϊκός – Άρης 89-71
  • Game 2: Άρης – Παναθηναϊκός (2/6, 16:45)
  • Game 3: Παναθηναϊκός – Άρης (αν χρειαστεί)

@Photo credits: eurokinissi