Περιστέρι - Ολυμπιακός 71-84: «Σκούπισε» και πέρασε στους τελικούς με Πίτερς-Μιλουτίνοφ (vid)

Νίκος Καρφής
Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος από το Περιστέρι bwin, πήρε και το Game 2 με 84-71 και έκλεισε θεση για τους τελικούς της Basket League.

Ο Ολυμπιακός έφυγε με το διπλό από το κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου κόντρα στο Περιστέρι bwin και τσέκαρε το εισιτήριο του για τους τελικούς της Stoiximan Basket League. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο κυρίως, στη συνέχεια έλεγξε το ματς και τελικά επικράτησε με 71-84. Στους τελικούς περιμένει Παναθηναϊκό ή Άρη. Το Περιστέρι θα παίξει για την τρίτη θέση, ένα ματς κόντρα στον ηττημένο του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Άρης.

Για τους νικητές ο Πίτερς είχε ποντους 20 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Μιλουτίνοφ πρόσθεσε 18 και 11 ριμπάουντ. Ο Παπανικολάου είχε 11 με 9 ασίστ. Στον αντίποδα ο Ράγκλαντ είχε 21 με 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Λοβ, αντίστοιχα οι φιλοξενούμενοι δίχως τον Φαλ.

Περιστέρι - Ολυμπιακός: Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπηκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 0-7, με τον Παπανικολάου να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ο Πίτερς έκανε το 0-14 στο 3’. Η ομάδα του Μπαρτζώκα σούταρε με 7/7 εντός παιδιάς στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Κάνααν έγραψε το 7-22 στα μέσα της πρώτης περιόδου για τους φιλοξενούμενους. Ο Παπανικολάου μετά από ωραία κυκλοφορία μπάλας έκανε το 12-31 στο 9’.

Ο Γουίλιαμς πάλευε να κρατήσει το Περιστέρι στο ματς και μείωσε σε 16-35 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ξανθόπουλος έκανε το 26-40 στο 15’ για τους Περιστεριώτες, ενώ ο Μιλουτίνοφ έγραψε το 30-45. Ο Ραγκλαντ σκόραρε και έκανε το 33-45 στο 17’. Το Περιστέρι με φοβερή αντεπίθεση έφερε το ματς στο 40-45 στο 18’ με το καλάθι του Πουλιανίτη. Ο Τόμπσον διαμόρφωσε το 44-49 στο ημίχρονο.

O Πίτερς έκανε το 46-56 για τον Ολυμπιακό στο 23', ενώ ο Μιλουτίνοφ σκόραρε για το 46-61, αναγκάζοντας τον Σπανούλη να καλέσει timeout. Ο Πίτερς συνέχισε να είναι ζεστός και έγραψε το 51-67, τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ράγκλαντ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 13 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Χουγκάζ μείωσε σε 64-79, έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μιλουτίνοφ με βολές διαμόρφωσε το 64-80 στο 36'. Ο Ολυμπιακός έλεγξε το ματς μέχρι το τέλος και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Basket League.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Ολυμπιακός έκανε το παιχνίδι του από το ξεκίνημα του ματς, σουταρε με 19/30 δίποντα, ενώ αντέδρασε στην αντεπίθεση του Περιστερίου στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Επίσης είχε και 21 ασίστ αντί 15 του αντιπάλου του.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Πίτερς και Μιλουτίνοφ. Ο πρώτος είχε 20 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο δεύτερος μέτρησε 18 με 11 ριμπάουντ. Κορυφαίοι.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: O Nτάνγκουμπιτς είχε μόλις 2 πόντους με 0/2 σουτ και δεν βοήθησε όσο θα ήθελε.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Παπανικολάου ήταν εξαιρετικός με 11 πόντους και 9 ασίστ

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ράγκλαντ έκανε πολύ καλό ματς με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά δεν έφτανε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 9 ασίστ του Παπανικολάου

Τα δεκάλεπτα: 13-35, 44-49, 60-73, 71-84

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 2-0

• Ολυμπιακός – Περιστέρι 83-72
  • Περιστέρι – Ολυμπιακός 71-84