Περιστέρι - Άρης 75-71: Μικρός σαν... μεγάλος τελικός και 3η θέση η ομάδα του Σπανούλη (vids)

Το Περιστέρι επικράτησε του Άρη με 75-71 στο νοκ άουτ ματς του μικρού τελικού της Stoiximan Basket League και κατέκτησε την 3η θέση του φετινού πρωταθλήματος.

Όσο... θέλουν ο Παναθηναϊκός AKTOR και ο Ολυμπιακός την κατάκτηση του πρωταθλήματος, άλλο τόσο ήθελαν το Περιστέρι bwin και ο Άρης την 3η θέση!

Κάτι που φάνηκε μέσα στις τέσσερις γραμμές του παρκέ καθώς και οι δύο ομάδες πρόσφεραν μεγάλες συγκινήσεις διεκδικώντας μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα τη νίκη.

Τελικά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν εκείνη που «χαμογέλασε» στο τέλος έχοντας πραγματοποιήσει και ανατροπή στο ματς ενώ παράλληλα «απάντησε» και στον εξαιρετικό Βασίλη Τολιόπουλο (22π., 2/4δίπ., 6/13τρ., 3ριμπ., 3ασ.), ο οποίος έγραψε τον επίλογο στην εξαιρετική του σεζόν με μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Χουγκάζ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τόμπσον είχε «γεμάτο» double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ όπως με double double έκλεισε τη χρονιά του στο Περιστέρι και ο Τζο Ράγκλαντ έχοντας 13 πόντους και 10 ασίστ!

Το ματς: Περιστέρι - Άρης

Πιο δυνατά μπήκε η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο παρκέ του κλειστού «Ανδρέας Παπανδρέου» και φρόντισε να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό της προκειμένου να ελέγξει το ματς. Συγκεκριμένα στο τετράλεπτο του αγώνα είχε βρεθεί στο +10 (12-2) και κρατούσε το προβάδισμα και τον πρώτο λόγο (17-9 στο 6') μέχρι και ένα λεπτό (23-14) πριν από το τέλος της α' περιόδου.

Όμως δύο σερί τρίποντα από Περσίδη και Κατσίβελη έφεραν τον Άρη στο -3 με τη λήξη του δεκαλέπτου (23-20), τα οποία αποδείχθηκαν κρίσιμα για την εικόνα του ματς στην 2η περίοδο. Μάλιστα στο 15' οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (27-29) έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 15-4! Ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε... βρει για τα καλά το χέρι του (σ.σ. 14 πόντοι στο ημίχρονο με 4/6 τρίποντα) με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο μισό με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να είχε προβάδισμα με +3 πόντους διαφορά (35-38).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονταν στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Το ματς ήταν ντέρμπι (45-46 στο 25') αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με επτά πόντους διαφορά (51-58) πριν «απαντήσει» με 4-0 το Περιστέρι για το 55-58 του 30'. Η διαφορά επέστρεψε στο +6 για τον Άρη (55-61 στο 31') με τον Τολιόπουλο να ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος για λογαριασμό της ομάδας του.

Όμως η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς και με επιμέρους 11-3 μετέτρεψε το 57-63 του 32' σε 68-66 στο 37' έχοντας πραγματοποιήσει την ανατροπή στο παιχνίδι. Μάλιστα στα 55'' πριν από το τέλος το Περιστέρι ήταν στο +4 (72-68). Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων ήταν και το σημείο-κλειδί για να «κλειδώσουν» οι γηπεδούχοι τη νίκη και την 3η θέση στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-38, 55-58, 75-71.