Παναθηναϊκός: Ο αβοήθητος Λεσόρ και το... απαγορευτικό των 92 πόντων

Νίκος Καρφής
Λεσόρ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό στον δεύτερο τελικό και το Gazzetta με τη βοήθεια του Hudlinstat στέκεται στον Λεσόρ που πάλευε σχεδόν μόνος του, αλλά και στην άμυνα του τριφυλλιού.

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό για δεύτερη φορά σε τρεις μέρες (92-86) κι έτσι προηγείται με 2-0 στη σειρά των τελικών απέχοντας μόλις ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα από την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος. Oι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι στην τρίτη περίοδο και έβαλε τις βάσεις της τελικής επικράτησης του.

Το Gazzetta με τη βοήθεια του Hudlinstat στέκεται στην άμυνα των πράσινων που δεν ήταν σε επιθυμητό επίπεδο για δεύτερη σερί φορά, αλλά και στο εξαιρετικό παιχνίδι του Λεσόρ που δεν είχε βοήθειες όμως από τους υπόλοιπους και ειδικά από την frontline της ομάδας του Αταμάν.

Ο αβοήθητος Λεσόρ και ο Χουάντσο που το... πάλεψε

Τα σουτ του Λεσόρ

φγ

Ο Παναθηναϊκός είχε την ατυχία να έχει σε κακή μέρα ορισμένους ψηλούς του, παίκτες της frontline. Ένας που έκανε ματσάρα ήταν ο Λεσόρ. Ο Ματίας Λεσόρ προσπάθησε να κουβαλήσει μόνος του τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Ο Γάλλος σέντερ του τριφυλλιού ήταν εντυπωσιακός κοντά στο καλάθι, εκεί όπου είχε 8/9 σουτ, ενώ πέτυχε και ένα σουτάκι μέσης απόστασης. Συνολικά τελείωσε με 9/10σουτ, 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε γεμάτη εμφάνιση. Όμως έμεινε στο παρκέ 33 λεπτά, δείγμα του πόσο απαραίτητος είναι για την ομάδα. Έτσι εξηγείται το DNP του Αντετοκούνμπο και τα ελάχιστα λεπτά που πήρε ο Πολωνός.

Όμως Μπαλτσερόφσκι και Μήτογλου δεν τράβηξαν και δεν έδωσαν βοήθειες στον Λεσόρ. Ο Μπαλτσερόφσκι έμεινε στο παρκέ περίπου επτά λεπτά και πρόλαβε να βάλει μόλις ένα δίποντο, παίρνοντας έτοιμο καλάθι από τον συμπαίκτη του. Ο Μήτογλου είχε μόλις δύο πόντους με 1/3 σουτ, κάτι που στοίχισε στην ομάδα του, ενώ χρεώθηκε νωρίς και το τέταρτο φάουλ που τον... παρόπλισε στον πάγκο. Τέλος δεν μπήκε καθόλου στο παρκέ ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Καλή εμφάνιση, αλλά σε καμία περίπτωση κοντά στον Λεσόρ, έκανε ο Χουάντσο. Τελειωσε με 11 πόντους, 4/5 σουτ, 6 ριμπάουντ και στάθηκε σε ένα καλό επίπεδο. Όμως με τον Μήτογλου να κινείται σε ρηχά νερά, ο Ισπανός θα έπρεπε να φτάσει ακόμα ψηλότερα στο σκοράρισμα για να δώσει τους πόντους που έλειψαν από τη θέση «4».

To... καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο και οι 92 πόντοι

Τα σουτ του Παναθηναϊκού στο 3ο δεκάλεπτο

ηξηξη

Μεγάλο ρόλο στην τελική έκβαση του ματς έπαιξε η τρίτη περίοδος, εκεί όπου η ομάδα του Αταμάν δυσκολεύτηκε αρκετά και δεν βρήκε λύσεις. Σε αυτό το διάστημα το τριφύλλι σούταρε με 1/7 τρίποντα. Είχε 0/3 από την κορυφή, 0/2 από τις 45 μοίρες στα δεξιά και 1/2 από τα αριστερά. Αστόχησε σε δύο σουτ μέσης απόστασης που επιχείρησε, ενώ βρήκε λύσεις μόνο κοντά στο καλάθι. Εκεί πάντως θραύση έκανε ο Ναν που είχε 3/3 προσπάθειες κοντά στο καλάθι. Πάντως ο Ναν ήταν άστοχος πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, έχοντας 1/8 τρίποντα.

Σε άλλο ένα στοιχείο που θα πρέπει να σταθούμε είναι η άμυνα του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι κατέκτησαν τη Euroleague πριν λίγο καιρό, κάνοντας εντυπωσιακά πράγματα σε ημιτελικό και τελικό στον τομέα της άμυνας, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και φυσικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τα σχήματα του Αταμάν έκαναν τη ζωή δύσκολη στους αντιπάλους. Πάντως κόντρα στον Ολυμπιακό δεν συνέβη αυτό. Το τριφύλλι δέχθηκε 92 πόντους από τον Ολυμπιακό, κάτι που δεν του επέτρεψε να φτάσει στη νίκη. Μεγάλη... πληγή και η γραμμή των βολών, εκεί όπου ο Ολυμπιακός βρήκε 26 πόντους, ενώ αστόχησε σε μόλις 5 ελεύθερες βολές.

Το 1/8 του Ναν και το απόλυτο του Γκραντ

O Nαν

Ο Κέντρικ Ναν είναι ο κορυφαίος σκόρερ του τριφυλλιού μέσα στη σεζόν, ο πιο χαρισματικός. Όμως στο Game 2 απέναντι στον Ολυμπιακό, ήταν αρκετά άστοχος Δεν βρέθηκε στη μέρα του για να τραβήξει τον Παναθηναϊκό μαζί του στο break και την ισοφάριση της σειράς. Ο Ναν τελείωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, όμως σούταρε με 1/8 τρίποντα (πριν το ματς είχε 41%), αλλά και 6/17 εντός παιδιάς. Λίγο πιο εύστοχος να ήταν ο Παναθηναϊκός θα ήταν μέσα στο ματς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Πάντως ο πρώην παικτης των Χιτ ήταν πρώτος πασέρ της ομάδας του με 5 ασίστ μαζί με τον Σλούκα.

Από την άλλη υπήρχε και ο κορυφαίος αμυντικός του τριφυλλιού, ο Γκραντ που δεν έχασε σουτ. Ο γκαρντ των πράσινων είχε 1/1 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές. Απλά άργησε να πάρει μπρος στο ματς. Πάντως ήταν μια αξιόπιστη και... οικονομική λύση. Δεν πήρε πολλές προσπάθειες και ευστόχησε σε όλες. Δεν εκβίασε σουτ και ήταν τρίτος στην αξιολόγηση για τον Παναθηναϊκό πίσω από Λεσόρ και Χουάντσο.

@Photo credits: eurokinissi, LATO KLODIAN / EUROKINISSI