ΠΑΟΚ: Η άμυνα και τα χαμένα ριμπάουντ κόστισαν την ήττα (81-70) από τη Σάσαρι στην Ιταλία

Ο Κατσίβελης

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε κακός στην άμυνα και δυσλειτουργικός στην επίθεση με συνέπεια την ήττα από τη Σάσαρι με 83-70 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά το οποίο διοργανώνει η ιταλική ομάδα.

Η Σάσαρι είχε τον έλεγχο του αγώνα από την έναρξή του αξιοποιώντας τα προβλήματα της ελληνικής ομάδας στην άμυνα αλλά και μέσα από τις επιπλέον κατοχές που μάζεψε από τα επιθετικά ριμπάουντ. Στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ βασίστηκε περισσότερο στον Φρανκ Μπάρτλεϊ ο οποίος σημείωσε 17 πόντους δείχνοντας όμως ότι χρειάζεται χρόνο για να αποκτήσει συνοχή.

Ο ΠΑΟΚ υστέρησε κυρίως σε δύο πράγματα στο πρώτο ημίχρονο δίνοντας τη δυνατότητα διατήρησης μιας διαφοράς 9-11 πόντων στην ιταλική ομάδα από τα τέλη της πρώτης περιόδου. Ένα πρόβλημα ήταν η ατομική άμυνα και οι αλληλοκαλύψεις κι ένα δεύτερο η δυσκολία στην εξασφάλιση του αμυντικού ριμπάουντ. Κι έτσι η Σάσαρι προηγήθηκε με 24-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου και διατήρησε αυτή τη διαφορά έως το τέλος του ημιχρόνου (48-37) έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Φομπς στη διάρκεια του οποίου ο Δικέφαλος πήρε πόντους από τον Μπάρτλεϊ, Άπσον.

Η ομάδα του Μάσιμο Κανσελιέρι βελτίωσε την αμυντική συμπεριφορά της στο 3ο δεκάλεπτο, αντιθέτως «μεγάλωσε» το πρόβλημα στο ριμπάουντ. Η Σάσαρι συνέχισε να έχει δεύτερες ή ακόμη και τρίτες επιθέσεις μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ και ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων (62-48, 28’), καθώς ο ΠΑΟΚ παρέμεινε δυσλειτουργικός στην επίθεση. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 64-50 και ήταν το λιγότερο παραγωγικό επιθετικά για την ελληνική ομάδα.

Τα διαδοχικά τρίποντα των Μπίμπινς, Σοκολόφσκι έστειλαν τη διαφορά στο +20 για την ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς (73-53, 32’) αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με 0-8 σερί (73-61) μέσα σ’ ένα λεπτό. Στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαδοχικές κακές επιλογές στην επίθεση και κατ’ επέκταση η Σάσαρι διατήρησε διαφοράς ασφαλείας (78-65, 38’) και πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 48-37, 64-50, 83-70

ΣΑΣΑΡΙ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Καμπελιέτι 7 (1), Μπίμπινς 13 (4), , Τρουκέτι 5 (1), Χαλίλοβιτς 2, Φομπς 14 (4), Ταμπόνε 9, Ούντομ 2, Μπέντζιους 8, Βιντσίνι 4, Σοκολόβσκι 5, Ρένφρο 14.

ΠΑΟΚ (Μάσιμο Κανσελιέρι): Χέντερσεν 8 (2), Άπσον 10, Φόρεστερ 4, Ιατρίδης, Περσίδης 8 (2), Παπαδάκης 5 (1), Μπάρτλεϊ 17 (2), Ρέινολντς 4, Κρούζερ 10(1), Κατσίβελης 4.