ΠΑΟΚ: Πλήρωσε την κακή τελευταία περίοδο στη φιλική ήττα (70-78) από την Γκραν Κανάρια

Ο ΠΑΟΚ

Για τρία δεκάλεπτα ο ΠΑΟΚΑ ήταν αρκετά καλός απέναντι στην Γκραν Κανάρια αλλά κατέρρευσε στο τελευταίο με συνέπεια την ήττα από την ισπανική ομάδα με 70-78 κι έτσι τερμάτισε στην 4η θέση του τουρνουά στο Κάλιαρι.

Η ελληνική ομάδα περιορίστηκε στους δώδεκα πόντους στην τελευταία περίοδο του αγώνα κι ενώ βρέθηκε στο +8 (58-50) προς το φινάλε της 3ης περιόδου, στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα δέχθηκε επιμέρους σκορ 12-28! Αυτό ήταν εξάλλου και το στοιχείο που κόστισε στο συγκρότημα του Μάσιμο Κανσελιέρι το οποίο έστειλε αισιόδοξα μηνύματα στα πρώτα τρία δεκάλεπτα δεδομένης της δυναμικής της Γκραν Κανάρια η οποία και φέτος κράτησε το συντριπτικό μέρος του βασικού κορμού της στοιχείο και κατ’ επέκταση έχει εντονότερα το στοιχείο της συνοχής.

Στο παιχνίδι, η ισπανική ομάδα βασίστηκε στην επικοινωνία μεταξύ των παικτών και προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 19-22. Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ δεν παρουσίασε απλά βελτίωση στην άμυνα, αλλά εντελώς διαφορετική εικόνα καταστρέφοντας ένα σωρό επιθέσεις της Γκραν Κανάρια κι ελέγχοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο τον ρυθμό του αγώνα. Περιόρισε την ισπανική ομάδα σε μόλις τρεις πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά, έτσι προηγήθηκε με 28-25 κι αν συνδύαζε την αμυντική προσπάθειά του με καλύτερες επιλογές στην επίθεση, θα είχε μεγαλύτερη πρωτοπορία στο τέλος του ημιχρόνου (35-34) το οποίο διαμορφώθηκε με buzzer beater του Σούρνα.

Θυσιάζοντας αρκετά ομαδικά φάουλ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ίδια προσήλωση στην άμυνα και τον έλεγχο του αγώνα (46-40, 24’) με επιτρέποντας στην Γκραν Κανάρια να «χτυπήσει» στο transition παιχνίδι. Βάζοντας το μακρινό σουτ στο παιχνίδι της, η ελληνική ομάδα κράτησε το μαξιλαράκι ασφαλείας (58-50, 29’) αλλά εκεί έδωσε το δικαίωμα στην Γκραν Κανάρια να κάνει το παιχνίδι της.

Το σερί της ισπανικής ομάδας έφτασε στο 0-10 (58-62, 33’) καθώς βρήκε αρκετούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τους πρώτους πόντους του στην τελευταία περίοδο με δύο βολές του Μπάρτλεϊ αλλά παρέμεινε δυσλειτουργική στην επίθεση με συνέπεια να βρεθεί στο -10 (62-72, 38’). Εκεί η ελληνική ομάδα αντέδρασε με δικό της σερί (5-0) και στη συνέχεια μείωσε σε 70-74, 27'' πριν το τέλος αλλά δύο εύστοχες βολές του Χόμσλεϊ εδραίωσαν τη νίκη της Γκραν Κανάρια.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-34, 58-54, 70-78

ΠΑΟΚ (Μάσιμο Κανσελιέρι): Χέντερσον 20(5), Άπσον 6, Φόρεστερ 6, Ιατρίδης, Περσίδης 3(1), Παπαδάκης 4(1), Μπάρτλεϊ 7(1), Ρέινολντς 5(1), Κρούζερ 11(1), Κατσίβελης 8(2).

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γιάκα Λάκοβιτς): Ουρμπάνιακ 13, Μανιένα 9(1), Χόμσλεϊ 10, Αλμπισί, Μπρουσίνο 6(2), Αλοθέν 12(2), Πέγιος 8(1), Μπόρντον, Τόμασον 9, Σούρνα 10(2), Ντιόπ 1.