ΑΕΚ: Ήττα στο Βελιγράδι από τη Ζελέζνικ, επέστρεψε ο Φλιώνης μετά από 246 μέρες

1

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τη Ζελέζνικ με 84-73 στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας επί σερβικού εδάφους, με τον Δημήτρη Φλιώνη να πατάει ξανά παρκέ μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού.

Στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας στο Βελιγράδι, η ΑΕΚ ηττήθηκε από τη Ζελέζνικ με 84-73 στο Železnik Hall.

Οι Σέρβοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην «Ένωση» μπροστά στο σκορ με 38-30 και προηγήθηκαν με 15 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (55-40, 26'), φτάνοντας στη νίκη.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η επανεμφάνιση Δημήτρη Φλιώνη μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού. Ο αρχηγός της ΑΕΚ αγωνίστηκε για 5:42 λεπτά και πρόλαβε να μοιράσει 2 ασίστ.

Οι Αλίν (15π.), Νετζήπογλου (14π.), Μπράις (11π.) και Κουζμίνσκας (11π.) ήταν οι «διψήφιοι» για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα.

Ζελέζνικ (Νικίτοβιτς): Ρέμπετς 4, Ρόμπερτς 2, Στανόγεβιτς, Σαράνοβιτς 2, Τάσιτς 16, Γκάσιτς 2, Στογιάνοβιτς 7, Νόβακ 12, Κούζμιτς 16, Λαζάρεβιτς 15, Μπάμα 1

ΑΕΚ (Σάκοτα): Σκορδίλης 1, Χαμπ 9, Καράμπελας 1, Φλιώνης, Μπράις 11, Φίλλιος, Πάρκερ 2, Κουζμίνσκας 11, Νετζήπογλου 14, Αλίν 15, Κουζέλογλου 3, Γκόλντεν 6.