Προμηθέας - Περιστέρι 71-66: Απάντησαν οι Πατρινοί

Νίκος Καρφής
Το Περιστέρι

Ο Προμηθέας επικράτησε του Περιστερίου με 71-66 σε φιλικό στην Πάτρα.

Από μια νίκη έχουν πλέον οι δύο ομάδες στα μεταξύ τους φιλικά. Μια μέρα μετά την επικράτηση του Περιστερίου, ήταν η σειρά του Προμηθέα να επικρατήσει με 71-66 στο φιλικό που έγινε στο «Δ. Τόφαλος».

Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη είχαν τον έλεγχο στο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί ανέβασαν ρυθμούς και έκανε το 56-46 στο 30΄. Ο Αβδάλας με τρίποντο το ματς σε… απόσταση αναπνοής (63-62 στο 38’), αλλά ο Κόνιαρης με τρίποντο ξανά έδωσε προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους που άντεξαν ως το τέλος.

Δεν έπαιξε ο Βασίλης Ξανθόπουλος, ο οποίος έμεινε στην Αθήνα, προκειμένου να ακολουθήσει πρόγραμμα αποθεραπείας στον ώμο.

Για τους νικητές ο Ιβούντου είχε 18 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Κέι Τζέι Γουίλιαμς. Από την άλλη πλευρά ο Αβδάλας είχε 11 πόντους και ο Έντι μέτρησε 14.

Οι διαιτητές: Καρπάνος, Κωνταντινίδου, Λιαρομμάτης.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 38-38, 56-46, 71-66.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 2, Πέρι 13 (2), Ιβούντου 18 (2), Χρυσικόπουλος, Κέι Τζέι Γουίλιαμς 12 (2), Πρέκας, Κένι Γουίλιαμς 8, Καραγιαννίδης 2, Ανταμς 5, Κόνιαρης 11 (3).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Πουλιανίτης 5 (1), Πάπας 3 (1), Χάρις 10, Κόφεϊ 8 (1), Ζούγρης 6, Πάτον 4, Αβδάλας 11 (2), Εντι 14 (4), Κάρμπερι 2, Σταυρακόπουλος 3 (1).