Η Καρδίτσα νίκησε (69-74) τον ελλιπή και προβληματικό Άρη στο Nick Galis Hall επιστρέφοντας από το -18!

Ο Άρης

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έως και με διαφορά 18 πόντων, η Καρδίτσα επικράτησε του Άρη με 69-74 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Nick Galis Hall καθώς η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε προβληματική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Άρης αγωνίστηκες δίχως τους τραυματίες Τολιόπουλο, Χοτζ, Λαζέφσκι και Χατζηδάκη αλλά αυτές οι απουσίες δεν τον επηρέασαν καθόλου στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Αντιθέτως, στο δεύτερο ημίχρονο η Καρδίτσα ήταν ανώτερη σε όλα τα επίπεδα και είναι χαρακτηριστικά το γεγονός ότι στη διάρκειά του έκανε επιμέρους σκορ στηριζόμενη στην επιθετική πολυφωνία της καθώς τέσσερις παίκτες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τον Άρη, πρωταγωνιστή ήταν ο Λάντερς Νόλεϊ καθώς οι δικοί του 18 πόντοι πρόσφεραν σκορ στο πρώτο ημίχρονο όπου οι «κίτρινοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού του αγώνα από τα πρώτα δευτερόλεπτα βασιζόμενοι στην πιεστική άμυνά τους Προηγήθηκαν με 18-4 αλλά και με 26-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Καρδίτσα βελτίωσε την αμυντική συμπεριφορά της στη δεύτερη περίοδο, κυρίως όμως μείωσε τον αριθμό των λαθών της και στο τέλος του ημιχρόνου μείωσε σε 43-30 δίχως όμως να αλλάξει κάτι ως προς τον ρόλο της κάθε ομάδας στο παρκέ.

Η διαφορά έφτασε στο +18 (50-32) για τους «κίτρινους» έπειτα από τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η συνέχεια του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στην Καρδίτσα η οποία στα τελευταία 16 λεπτά της αναμέτρησης έκανε επιμέρους σκορ 19-42! Αρχικά αντέδρασε με 0-16 σερί μειώνοντας σε 50-48. Εκεί ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του ΝτεΤζούλιους διαμόρφωσε το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου (53-48).

Η θεσσαλική ομάδα ολοκλήρωσε την ανατροπή της (58-60) στις αρχές της τελευταίας περιόδου και μέσα από την άμυνά της ήλεγξε το παιχνίδι. Μετά τους 13 πόντους της 3ης περιόδου, ο Άρης σημείωσε 16 στη δεύτερη περίοδο έναντι των συνολικά 44 πόντων που σημείωσε η Καρδίτσα, αλλά και μόλις έξι στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 43-30, 53-48, 69-74

ΑΡΗΣ MIDEA: Μπανκς 2, Νόλεϊ 26 (4), ΝτεΤζούλιους 10 (2) Καζαμίας, Μποχωρίδης 7 (1), Γκιουζέλης 5 (1), Κλέι 2, Γούντμπερι 3, Ρόμπερτς 2, Μαντζούκας 12 (1).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ: Πλώτας 4, Λιούις 15 (3), Χόρχλερ 15 (1), Άλεν, Δίπλαρος 5 (1), Ουάτσον 12, Κασελάκης 13 (1), Χρηστίδης 4, Καμπερίδης 6 (2).