Η Καρδίτσα επικράτησε (93-78) του ΠΑΟΚ σε φιλικό παιχνίδι και του έδειξε τις αμυντικές αδυναμίες του

Ο ΠΑΟΚ

Μετά τη νίκη επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη, η Καρδίτσα επικράτησε και του ΠΑΟΚ σε φιλικό παιχνίδι με 93-78 έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Λιούις ο οποίος σημείωσε 26 πόντους.

Η αποστολή του ΠΑΟΚ μετέβη αυθημερόν στην Καρδίτσα για τη φιλική αναμέτρηση και μάλιστα δεν αγωνίστηκαν οι Φρανκ Μπάρτλεϊ, Δημήτρης Κατσίβελης οι οποίοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού. Ωστόσο, το βασικό πρόβλημα για την ομάδα του Μάσιμο Κανσελιέρι ήταν η άμυνα καθώς δεν κατάφερε να σταματήσει τον ρυθμό της Καρδίτσας. Από τις αρχές του αγώνα το συγκρότημα του Νίκου Παπανικολόπουλου είχε τον έλεγχο του σκορ (23-18, 10’) φτάνοντας σε διψήφια διαφορά (30-18) στις αρχές της δεύτερης περιόδου ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 47-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν από ένα επιμέρους σκορ, αυτό που μέτρησε περισσότερο όμως ήταν το 16-7 των γηπεδούχων από το 25’ έως και το 30’ όπου η διαφορά έφτασε στο +17 (74-57) χάρη στην ευστοχία των παικτών της Καρδίτσας από μακρινή απόσταση. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να θωρακίσει την άμυνά του αλλά και να απαντήσει στον επιθετικό ρυθμό του αντιπάλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-39, 74-57, 93-78

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ: Λιούις 26 (5), Χολ 8 (2), Χόχλερ 16 (2), Δίπλαρος 18 (3), Καπετάκης 2, Γουάτσον 9, Χατζής 2, Κασελάκης 6 (1), Χρηστίδης 2, Μπουντούρης, Καμπερίδης 4 (1).

ΠΑΟΚ mateco: Λέφας 7 (1), Χέντερσον 6 (1), Άπσον 6, Φόρεστερ 3, Ιατρίδης 3 (1), Περσίδης 10, Σκουλαριώτης 3, Γιαννάτος, Παπαδάκης 13 (3), Μανθόπουλος 3 (1), Ρέινολντς 13 (2), Κρουζέρ 11 (2).