Μαρούσι - Προμηθέας 80-84: Δύσκολο «ποδαρικό» με αγχωτικό διπλό

Σπύρος Μαρκεζίνης

Ο Προμηθέας πέρασε νικηφόρα από το Μαρούσι επικρατώντας δύσκολα με 84-80, στην πρώτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Stoiximan GBL, στο κλειστό του Αγίου Θωμά, το Μαρούσι υποδέχτηκε τον Προμηθέα. Η ομάδα από την Πάτρα δυσκολεύτηκε καθώς οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά σκληροί, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 84-80 και να μπει με το δεξί στη νέα σεζόν.

Μαρούσι – Προμηθέας: Το ματς

Το Μαρούσι προηγήθηκε με ένα σερί 6 πόντων του Τανούλη με 6-1 στα πρώτα λεπτά χωρίς όμως να μπορεί να χτίσει παραπάνω τη διαφορά. Ο Προμηθέας στο 4:53 έκανε το 9-9 με τον Γουές Ιβούντου ενώ η πρώτη περίοδο έληξε με το σκορ στο 22-14 υπέρ των γηπεδούχων, έπειτα από τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να «ξεφύγουν» η μία από την άλλη. Στο 5:05 το σκορ ήταν στο 35-33 ενώ στο τέλος του ημιχρόνου η ομάδα από τα βόρεια προάστια πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 46-40.

Με την επιστροφή των παικτών στο παρκέ για το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ο Προμηθέας φάνηκε να παίρνει το πάνω χέρι. Στο 5:21 ο Ιβούντου έκανε το 56-49, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να διατηρούνται μπροστά μέχρι και τη λήξη της τρίτης περιόδου (63-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Μαρούσι έκανε την αντεπίθεση του και έφερε ξανά τη διαφορά σε μικρή απόσταση. Στο 5:28 το σκορ ήταν στο 71-68 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 4:19 ο Καραγιαννίδης κέρδισε καλάθι και φάουλ όπου έκανε το 76-70 (4:19) δίνοντας έτσι απόσταση ασφαλείας στους «Πατρινούς».

Ο Ρέινολντς ενώ έμεναν μόλις 11,5 δευτερόλεπτα βρήκε μεγάλο σουτ και μείωσε σε 82-80. Ο Προμηθέας έκανε την επαναφορά και το Μαρούσι άργησε να κάνει φάουλ με αποτέλεσμα να φτάσει το χρονόμετρο στα 3,8 δευτερόλεπτα προτού ο Κένι Γουίλιαμς πάει στις βολές. Εκεί έβαλε 2/2 και ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +4 ενώ οι παίκτες επέστρεψαν στους πάγκους για time out.

Μετά την επαναφορά το Μαρούσι δεν μπόρεσε να βρει στόχο και το ματς ολοκληρώθηκε στο 84-80.

Λίγος πριν τη λήξη του αγώνα, ο προπονητής των γηπεδούχων, Νίκος Βετούλας αποχώρησε από τον πάγκο έχοντας αποβληθεί για έντονες διαμαρτυρίες.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 84-80

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο καλάθι και φάουλ του Καραγιαννίδη στα 4:19 λεπτά πριν τη λήξη καθώς ο Προμηθέας εκεί απόκτησε απόσταση μεγαλύτερη ενός καλαθιού και είχε το πάνω χέρι.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Γουές Ιβούντου που ολοκλήρωσε έχοντας 15 πόντους με 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 23:25 λεπτά εντός παρκέ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Ίσμαελ Σανόγκο που σε 26:16 λεπτά χωρίς να προσφέρει ιδιαίτερη βοήθεια στο σκοράρισμα, φτάνοντας μόλις τους 5 πόντους.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Κάμερον Ρέινολντς καθώς είχε 28 πόντους με 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 37:23 λεπτά συμμετοχής ενώ σημείωσε και μεγάλα καλάθια.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 42 ριμπάουντ αντί 32 του Προμηθέα επί του Αμαρουσίου.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κένι Γουίλιαμς με 17 πόντους, ο Γουές Ιβούντου με 15 και ο Μιχάλης Λούντζης με 14.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Βέχτα την Τετάρτη (9/10, 21:00) για το BCL ενώ το Μαρούσι, την ίδια μέρα (9/10, 20:30) θα υποδεχτεί τη Νόρκοπινγκ για το Europe Cup.