ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 93-96: Ο ψυχωμένος «δικέφαλος» έβγαλε το λάδι των «πρασίνων» (vids)

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πέρασε από... χίλια κύματα μέχρι να νικήσει τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 96-93 πριν από την «διαβολοβδομάδα» στην Euroleague. Τρομερό ματς από τον Ναν (27π., 12/13 σουτ), καθοριστικός ο Γκραντ στο τέλος.

Καρδιοχτύπησε ο Παναθηναϊκός στην Πυλαία ωστόσο κατάφερε στο τέλος να φτάσει στην τελική επικράτηση απέναντι στον εξαιρετικό και ψυχωμένο ΠΑΟΚ με 96-93.

Ο «δικέφαλος» είχε βάλει δύσκολα στους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας έχοντας προηγηθεί και 8 πόντους διαφορά λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου.

Όμως, και παρά το γεγονός ότι οι Μπαρτλεϊ και Ρέινολντς πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις σκοράροντας από 20 πόντους ο καθένας, οι «πράσινοι» είχαν τις (περισσότερες) λύσεις για να κάνουν την ανατροπή και να βρουν «μεγάλα» σουτ στο τέλος.

Ο Κέντρικ Ναν είχε μετατρέψει την επίθεση της ομάδας σε... «One Nunn show» έχοντας 27 πόντους με 9/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα, αλλά στο τέλος «μίλησε» ο Τζέριαν Γκραντ, τόσο με τρίποντο όσο και με τζαμπ σουτ στα 20'' δίνοντας διαφορά τεσσάρων πόντων στην ομάδα του.

Το ματς: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

Ιδιαίτερα εύστοχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο πεντάλεπτο του αγώνα καθώς μέτρησε 6/7 εντός παιδιάς (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με +5 πόντους (13-8). Όμως ο Κέντρικ Ναν δεν είχε... αντίπαλο και πετυχαίνοντας τους 11 (και έχοντας 5/5 εντός παιδιάς) από τους πρώτους 15 πόντους του Παναθηναϊκού, έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (14-15) με επιμέρους σκορ 7-1. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με καλύτερους τους Ρέινολντς, Μπάρτλεϊ πέρασε εκ νέου μπροστά (20-16) λίγο πριν από το δεκάλεπτο (22-21).

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Άπσον, Ρέινολντς, Μπάρτλεϊ ήταν εκείνοι που έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους. Έως και τα μέσα της 2ης περιόδου είχαν το προβάδισμα με 34-30 ενώ δύο λεπτά πριν από το τέλος το σκορ ήταν στο 39-36 υπέρ του ΠΑΟΚ. Παρόλα αυτά με ένα 8-3 των «πρασίνων» δια χειρός Κέντρικ Ναν, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 42-44.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε στο πρώτο μισό του αγώνα 16 πόντους με το απόλυτο 100% στα σουτ παιδιάς. Συγκεκριμένα είχε μετρήσει 5/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ «διψήφιος» ήταν και ο Λεσόρ με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Θετικότατος στα σχεδόν 10 λεπτά που αγωνίστηκε και ο Μήτογλου με 8 πόντους (4/4 δίποντα) και 7 ριμπάουντ. Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε 15/25 δίποντα, 2/10 τρίποντα (σ.σ. 2/2 ο Ναν και 0/8 όλοι οι υπόλοιποι), 8/12 βολές, 11-9 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 5 λάθη, ενώ ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ 13/22 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/8 βολές, 11-3 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 6 λάθη.

Ο «δικέφαλος» μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 10-2 έφερε την ομάδα του να προηγείται με 52-46 έχοντας πάρει για πρώτη φορά διαφορά έξι πόντων. Ο Μπάρτλεϊ (14π., 5ασ.) και ο Ρέινολντς (13π.) αποτελούσαν έως εκείνο το σημείο τους παίκτες που οδηγούσαν εκ του ασφαλούς τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Παναθηναϊκός έβλεπε τον Κέντρικ Ναν να αποτελούσε την αξιόπιστη λύση των «πρασίνων». Αν και είχε 11/11 εντός παιδιάς έως το 28' το προβάδισμα ανήκε στους γηπεδούχους, έχοντας στείλει την διαφορά και στο +7 (65-58). Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +8 για πρώτη φορά για τον ΠΑΟΚ (70-62) για να κλείσει η 3η περίοδος στο 70-64 με τους γηπεδούχους να είχαν πετύχει 28 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Ο Παναθηναϊκός ωστόσο αντέδρασε και χάρη στον τρομερό Ναν πραγματοποίησε επιμέρους 8-2 ισοφαρίζοντας σε 72-72 στο 32'. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο αντέδρασε και χάρη στον τρομερό Ναν πραγματοποίησε επιμέρους 10-2 ισοφαρίζοντας σε 72-72 στο 32'. Το επιμέρους σκορ για την ομάδα του Αταμάν αυξήθηκε στο 16-3 για το «πράσινο» προβάδισμα με 73-78 στο 33'. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο το πάλεψε και χάρη στους Μπάρτλεϊ και Ρέινολντς έφερε εκ νέου το ματς στον πόντο (85-86 στο 38') πριν ακολουθήσουν δύο τρίποντα από τους Γκραντ, Γκριγκόνις για το +7. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο καλάθι αλλά ένα καλάθι του Γκραντ στα 20'' έγραψε τους τίτλους τέλους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο επιμέρους 16-3 του Παναθηναϊκού με το οποίο μετέτρεψε το 70-62 του ΠΑΟΚ σε 73-78 υπέρ του, όπως επίσης και στα δύο κρίσιμα τρίποντα από Γκραντ και Γκριγκόνις, οι οποίοι έδιωξαν τα σύννεφα όταν ο ΠΑΟΚ είχε πλησιάσει στον πόντο στο 38' (85-86) στέλνοντας την διαφορά στο +7 (85-92) στο 1:28 για το τέλος. Ο Γκραντ πέτυχε και το καθοριστικό καλάθι στα 20''με το οποίο «κλείδωσε» την «πράσινη» νίκη.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ασταμάτητος ήταν ο Κέντρικ Ναν στην Πυλαία καθώς τελείωσε το ματς έχοντας 27 πόντους με 9/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος σε 35 λεπτά.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζέριαν Γκραντ «μίλησε» στο τέλος με τρίποντο και καλάθι στα 20'' δίνοντας μαξιλάρακι 4 πόντων στον Παναθηναϊκό, ενώ ήταν ουσιαστικοί οι Μήτογλου με «double double» (13π., 12ριμπ.) και Λεσόρ (17π., 9ριμπ.).

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Δεν βοήθησε επιθετικά ο Φόρεστερ, ο οποίος είχε 1/5 σουτ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Εξαιρετικό ματς, τόσο από τον Μπάρτλεϊ (20π., 7ασ., 2ριμπ.) όσο και από τον Ρέινολντς (20π., 5ασ.) οι οποίοι κράτησαν «ζωντανό» τον ΠΑΟΚ έως και το τέλος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 11/25 τρίποντα του ΠΑΟΚ και η αναλογία ασίστ/λαθών με 18/8, όπως επίσης και η μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ με τον Παναθηναϊκό να κατεβάζει 19 περισσότερα (44 έναντι 25). Τέλος τα 0/7 τρίποντα από τον Κώστα Σλούκα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει στο Παρίσι την Παρί για την 3η αγωνιστική της Euroleague (15/10, 21:30), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την Πόρτο (16/10, 20:15) για το FIBA Europe Cup.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96.