Προμηθέας-Λαύριο 93-84: Οι Πατρινοί ζορίστηκαν αλλά φτιάχνουν σερί νικών

To Λαύριο (0-2) πάλεψε για τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην Πάτρα ωστόσο ο Προμηθέας (2-0) επικράτησε με 93-84 και φτιάχνει σερί νικών στη Stoiximan GBL.

Ο Προμηθέας Πατρών είδε το Λαύριο να διατηρεί το προβάδισμα ως την τρίτη περίοδο και να πιέζει ως το φινάλε όμως άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και έφτασε στη νίκη με 93-84. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν τους Πατρινούς στα όριά τους, μειώνοντας σε 82-79 με τον Βασίλη Μουράτο στο 38' ωστόσο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε καλύτερες επιλογές στο τελευταίο δίλεπτο και κατέκτησε το δεύτερο ροζ φύλλο της σεζόν στο πρωτάθλημα.

Προμηθέας-Λαύριο: Το ματς

Το Λαύριο αιφνιδίασε τον Προμηθέα Πατρών, με τον Ρασάντ Βον να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (11-22, 8') και την ομάδα του Κώστα Μέξα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-22. Σε αυτό το διάστημα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 δίποντα δίχως να επιχειρήσουν τρίποντο, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση.

Από την άλλη πλευρά, οι Πατρινοί επέμειναν χωρίς επιτυχία στο μακρινό σουτ (0/7 τρίποντα) και υποχρεώθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο το Λαύριο άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και πήγε στα αποδυτήρια στο +5 (40-45), έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κούντους Ουαχάμπ (12π., 5ριμπ.).

Πάντως ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην τρίτη περίοδο και πήρε κεφάλι στο σκορ με τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Τζόρνταν Γουόκερ για το 51-50. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το τέλος του δεκαλέπτου (67-66, 30') ενώ ο Κένι Γουίλιαμς πέτυχε πέντε σερί πόντους στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου για το 72-68 του Προμηθέα.

Ο Αμερικανός κουβάλησε τους Πατρινούς στη συνέχεια, σημειώνοντας μεγάλο καλάθι για το 77-69 στο 34'. Το Λαύριο έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 82-79 με τη βολή του Μουράτου στο 38' όμως ο Ουές Ιβούντου πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 85-79. Τελικά οι Αχαιοί επικράτησαν με 93-84 και φτιάχνουν σερί νικών στη Stoiximan GBL.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 40-45, 67-66, 93-84.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αντίδραση του Προμηθέα όταν το Λαύριο έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους στα 2 λεπτά για το φινάλε. Οι Πατρινοί είχαν καλύτερες επιλογές και έφτασαν στη νίκη.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κένι Γουίλιαμς έδωσε σημαντικές λύσεις στον Προμηθέα, γεμίζοντας τη στατιστική του με 21 πόντους, 1/1 δίποντο, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές, δύο ριμπάουντ και μία ασίστ σε 24 λεπτά.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Τζάκσον Φόρεστ του Λαυρίου έμεινε στους 2 πόντους με 1/3 σουτ σε 18 λεπτά.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Μιχάλης Λούντζης έκανε γεμάτη εμφάνιση με13 πόντους, έξι ασίστ, τρία ριμπάουντ και τρία κλεψίματα, ο Αντώνης Καραγιαννίδης μάζεψε 11 ριμπάουντ και ο Τζόρνταν Γουόκερ πρόσθεσε 16 πόντους και τέσσερις ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κούντους Ουαχάμπ τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, έξι ριμπάουντ και μία ασίστ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για το Λαύριο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Προμηθέας επιχείρησε 27 τρίποντα.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Προμηθέας Πατρών αντιμετωπίζει τον Άρη στο Nick Galis Hall (19/10, 17:00) ενώ το Λαύριο υποδέχεται τον Κολοσσό Ρόδου (20/10, 17:15) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan GBL.