Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 73-62: Κυρίαρχος ο «ιστορικός» και επιστροφή στις νίκες

Σπύρος Μαρκεζίνης

Ο Πανιώνιος φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με 73-62, την πρώτη μπροστά στους φιλάθλους του και δεύτερη στην έδρα του.

Στην τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan GBL, ο Πανιώνιος υποδέχτηκε στη Γλυφάδα τον ΠΑΟΚ. Ο «ιστορικός» στο πρώτο παιχνίδι που είχε στο πλευρό του τους φιλάθλους του κατάφερε να πάρει τη νίκη 73-62.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπόρεσε να παραμείνει αήττητος στην έδρα του, αφού είχε επικρατήσει στην πρεμιέρα του Κολοσσού Ρόδου με 67-65, ένα ματς όμως που ήταν κεκλεισμένων των θυρών.

Πανιώνιος – ΠΑΟΚ: Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 5 περίπου έκανε σερί 7-0, προτού αντιδράσει ο Πανιώνιος. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και μείωσαν την απόσταση, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 20-15 υπέρ του «δικεφάλου».

Ο Πανιώνιος όχι μόνο συνέχισε να ανεβάζει ρυθμούς αλλά κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα στη συνέχεια. Στο 5:10 το σκορ ήταν στο 26-24 ενώ ο Σαλούστρος, έπειτα από όμορφη συνεργασία έκανε στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το 34-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο πλευρές συνέχισαν να είναι πολύ κοντά η μία με την άλλη. Στο 4:54 ο Πανιώνιος ήταν οριακά μπροστά με 44-43. Ο «ιστορικός» μπόρεσε να διατηρήσει δύσκολα το προβάδισμα και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 54-50.

Με τον αγώνα να μπαίνει στο τελευταίο του δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος ανέβασε γρήγορα τη διαφορά στους 10 πόντους με τον Κάναντι να κάνει το 60-50 (8:15). Στα 5 λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας το σκορ ήταν στο 65-56 με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι.

Στα 2:16 πριν από την ολοκλήρωση ο Χέντερσον μείωσε σε 67-61 αλλά οι παίκτες του Καντσελιέρι δεν μπόρεσαν να μειώσουν παραπάνω και ο Πανιώνιος πανηγύρισε τη νίκη με 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ρίον Μπράουν που σε 27:26 λεπτά είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Με αυτό τον τρόπο είχε 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Χρήστος Σαλούστρος που είχε 11 πόντους με 2 ριμπάουντ και ο Ντέβιν Ντέιβις με 10.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Φρανκ Μπάρτλεϊ που μέτρησε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 31:04 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Σέντρικ Χέντερσον που είχε μόλις 6 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 23:52 λεπτά εντός παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 63% (23/36) του Πανιωνίου στα δίποντα αντί του 39% (13/33) του ΠΑΟΚ.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί την Τετάρτη (23/10, 20:15) τη Σζολνόκι για το Europe Cup ενώ ο Πανιώνιος θα φιλοξενήσει το Μαρούσι το Σάββατο (26/10, 20:15) για τη Stoiximan GBL.