ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 87-82: Ο Κρούζερ... πλήγωσε την Ένωση (vid)

Σε ένα ματς-θρίλερ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 87-82 και την έπιασε στο 2-2 στη Stoiximan GBL. Κορυφαίος των νικητών ο Κρούζερ.

Θρίλερ στην PAOK Sports Arena, αλλά στο τέλος ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις και επικράτησε με 87-82 της ΑΕΚ. Με αυτόν τον τρόπο έπιασε την Ένωση στο 2-2 στη Stoiximan Basket League.

Για τους νικητές ο Κρούζερ ήταν κορυφαίος με 21 πόντους και μεγάλα σουτ, ενώ από την πλευρά της ομάδας του Σάκοτα ο Χέιλ είχε 22 πόντους και ο Κουζμίνσκας μέτρησε 19.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου ύστερα από άσχημη πτώση του στο παρκέ τραυματίστηκε στο πόδι με αποτέλεσμα να αποχωρήσει υποβασταζόμενος στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Έλληνας φόργουορντ υπέστη διάστρεμμα στο αριστερό πόδι (πάει για μαγνητική) και πλέον στην Ένωση υπάρχει αγωνία για το ματς που έρχεται κόντρα στη Ρίγα εκτός έδρας, στις 29 Οκτώβρη για το BCL

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Το ματς

Ο Χέιλ έκανε το 7-10 στα πρώτα λεπτά του ματς, ενώ ο Μπράις έγραψε το 9-15. Με ένα 6-0 σερί ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε χάρη στο καλάθι του Κατσίβελη για το 15-15. Ο Χέιλ ήταν καυτός και οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι για να τον περιορίσουν. Ο Αμερικανός με το τρίτο του τρίποντο στο ματς έγραψε το 17-20 στο 8'. Ο Κατσίβελης με γκολ-φάουλ μείωσε σε 19-22 στο 9'.

Μπράις και Χέιλ είχαν τους 18 από τους πρώτους 24 πόντους της Βασίλισσας στο ματς. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά με τον Περσίδη για το 33-31, κάτι που ανάγκασε τον Σάκοτα να καλέσει εσπευσμένα timeout. O Koυζμίνσκας έβαλε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού για το 33-35 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Χέιλ δεν σταμάτησε να πυροβολεί πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και έκανε το 36-41. Ο Κρούζερ μείωσε σε 40-42 στο 19'. Ο ίδιος παίκτης έφτασε τους 15, κάνοντας το 46-44. Ο Χέιλ το είχε πάρει προσωπικά κι έγραψε το 46-47, 36 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο.

Ο Χέιλ συνέχισε να δείχνει την ποιότητα του και έφτασε στους 22 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Φόρεστερ έκανε το 62-58 για την ομάδα του Καντσελιέρι, τρία λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Χαμπ έγραψε το 65-61 στο 29'.

Ο Μπάρτλεϊ έκανε το 71-68 για τον ΠΑΟΚ, έξι λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Κουζμίνσκας έκανε το 73-71, αλλά ο Περσίδης απαντησε για το 75-71. Ο Χαμπ μείωσε σε 79-76 στο 37'. Ο Χαμπ μείωσε σε 84-80 στο 39'

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 48-49, 65-61, 87-82

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο ΠΑΟΚ είχε παραπάνω ασίστ (19 αντί 15), είχε σε μεγάλη μέρα των Κρούζερ, ενώ η ΑΕΚ έχασε κρισιμες βολές στα τελευταία λεπτά.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κρούζερ με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Γκρέι έμεινε χαμηλά για την ΑΕΚ στους 4 πόντους με 1/7 σουτ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Οι 22 πόντους του Χέιλ και οι 19 του Κουζμίνσκας δεν έφτασαν στην Ένωση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Χαμπ, Χέιλ και Κουζμίνσκας είχαν τα 11 από τα 12 τρίποντα της Ένωσης.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Φόρεστερ και ο Ρέινολντς με 15 και 14 πόντους βοήθησαν πολύ. Ο δεύτερος είχε και 7 ασίστ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η ΑΕΚ παίζει εκτός έδρας με τη Ρίγα στο ΒCL την Τρίτη 29/10, ενώ ο ΠΑΟΚ παίζει με τη Λίμπουργκ για το FIBA Europe Cup μια μέρα μετά.