Περιστέρι-Λαύριο 84-82: Με ανατροπή και... θρίλερ στο φινάλε (vid)

Το Περιστέρι (3-1) επέστρεψε από το -14 στις αρχές της τέταρτης περιόδου και επικράτησε του Λαυρίου (0-4) με 84-82 στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η τέταρτη αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Το Λαύριο βρέθηκε κοντά στον απόλυτο αιφνιδιασμό στο κλειστό της Τζον Κένεντι όμως το Περιστέρι σοβαρεύτηκε στην τελευταία περίοδο, ανατρέποντας το εις βάρος του 53-67 στο 31' και επικρατώντας με 84-82, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στη Stoiximan GBL σε 3-1 και αφήνοντας τους φιλοξενούμενους δίχως νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα πάλεψε ως το τέλος ωστόσο οι «κυανοκίτρινοι» που παρατάχθηκαν δίχως τον Σι Τζέι Χάρις κατέκτησαν το ροζ φύλλο κάνοντας επιμέρους σκορ 31-17 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Περιστέρι-Λαύριο: Το ματς

Το Λαύριο μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε νωρίς με διψήφια διαφορά όταν ο Βασίλης Μουράτος ευστόχησε σε τρίποντο για το 10-20 στο 7:28. Ο Μπράντον Σλέιτερ σκόραρε για το +12 (14-26) των φιλοξενούμενων που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα.

Το Περιστέρι πίεσε με μπροστάρη τον Τζάστιν Πάτον ωστόσο το Λαύριο πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 40-42. Σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του Κώστα Μέξα στηρίχθηκε επιθετικά στις πρωτοβουλίες των Μουράτου (11π., 4ασ.), Βον (8π., 3ριμπ.) και Ουαχάμπ (8π.), σουτάροντας με 51% εντός πεδιάς και κάνοντας τέσσερα κλεψίματα.

Από την άλλη πλευρά, το Περιστέρι επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (2/9 τρίπ.) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με επτά λάθη.

Στη συνέχεια ο Μουράτος διαμόρφωσε το 40-48 από τη γραμμή των βολών ενώ τα back-to-back τρίποντα των Σαμ Γκρίφιν και Μπράντον Σλέιτερ έκαναν το 53-65 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο κλειστό της Τζον Κένεντι! Το Λαύριο προηγήθηκε με 14 πόντους όταν ο Κωστής Γόντικας τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 53-67 στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Πάντως οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 18-3 για το 71-70 στο 35' με το τρίποντο του Πάπας! Ο εντυπωσιακός Τόμπιν Κάρμπερι ευστόχησε σε τρίποντο για το 77-73 ενώ το φόλοου κάρφωμα του Κόφι διαμόρφωσε το 82-77 στα 50" για το φινάλε.

Το Λαύριο μεώσε σε 84-82 στα 12" με τον Ταζ Σέρμαν, ο Τζορτζ Πάπας είχε 0/2 βολές στα 4.9" και στην τελευταία επίθεση του Λαυρίου, ο Σέρμαν αστόχησε σε προσπάθεια για το νικητήριο τρίποντο από την κορυφή.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 40-42, 53-65, 84-82.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αντίδραση του Περιστερίου όταν το Λαύριο προηγήθηκε με 53-67 στο 31'. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη έκανε επιμέρους σκορ 18-3 για το 71-70 και έφερε... τούμπα το ματς, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε παρά την πίεση των φιλοξενούμενων.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Βαγγέλης Ζούγρης έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, έχοντας ακόμα δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ σε 25:18, συγκεντρώνοντας 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τόμπιν Κάρμπερι γέμισε τη στατιστική του με 21 πόντους και 6 ασίστ.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Βασίλης Μουράτος προσπάθησε για το Λαύριο με 21 πόντους, επτά ασίστ, τρία ριμπάουντ και δύο κλεψίματα.

ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Σαμ Γκρίφιν του Λαυρίου είχε 3 πόντους με 1/7 σουτ.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Το Περιστέρι δοκιμάζεται στο Nick Galis Hall απέναντι στον Άρη (2/11, 17:00) και το Λαύριο υποδέχεται τον Πανιώνιο (4/11, 20:15) για την 5η αγωνιστική της Stoiximan GBL.