Παναθηναϊκός - Άρης 84-63

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Άρη και επικράτησε εύκολα με 84-63 διατηρώντας το αήττητο στην Basket League με 21 νίκες σε ισάριθμα ματς. Καλύτερος ο Ντένμον, ο Μήτογλου τη... φάση της χρονιάς!

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να κάνει συντήρηση ενόψει και του αγώνα στο Μιλάνο όπου θέλει τη νίκη προκειμένου να κρατήσει «ζωντανές» τις ελπίδες για το πλεονέκτημα της έδρας. Λογικό και επόμενο να μην φορτσάρει ιδιαίτερα απέναντι στον Άρη. Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η διαφορά έφτασε «σβηστά» στους 30 πόντους (72-42 στο 31') με τους Ντένμον, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο να είναι εκείνοι με την περισσότερη ενέργεια και διάθεση από τους υπόλοιπους παίκτες της ομάδας.

Για την ακρίβεια δεν χρειαζόταν κιόλας, ειδικά από τη στιγμή που η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει. Όλοι είχαν το μυαλό τους στο τελευταίο ματς της regular season στην EuroLeague όπου θα κριθεί το αβαντάζ και η συνέχεια των «πρασίνων» στη διοργάνωση. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες της first unit έπαιξαν ελάχιστα, με τους παίκτες που έχουν μικρό χρόνο (ή καθόλου) χρόνο συμμετοχής στην EuroLeague να αναλαμβάνουν δράση σε αυτό το ματς όπου ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητο στην Basket League με 21 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Με εξαίρεση τον Μάρκους Ντένμον, ο οποίος ξεκίνησε «καυτός» στο κλειστό του ΟΑΚΑ έχοντας πετύχει τους πρώτους 10 από τους 15 πόντους του Παναθηναϊκού, η γενική εικόνα του ματς ήταν... νωθρή. Τόσο για τους γηπεδούχους, όσο και για τους φιλοξενούμενους αφού έλειπε η ενέργεια και το γρήγορο παιχνίδι.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν ωστόσο να «βγάλουν» κάποιες φάσεις χάρη στην καλή άμυνα πάνω στη μπάλα. Μάλιστα κατάφεραν να στείλουν τον δείκτη του σκορ και στο +17 (37-20 στο 17') αλλά στη συνέχεια ο Άρης μπόρεσε να επιστρέψει και να μειώσει στους εννέα (37-28) χάρη σε ένα σερί 8-0 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (41-30). Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν και πάλι κακό ποσοστό στις βολές (9/16) αν και είχαν ξεκινήσει με 8/10!

Ο Καλάθης όπως πάντα «σουλούπωνε» το παιχνίδι της ομάδας του (7π., 4ασ. σε 9' στο πρώτο ημίχρονο), ο Ντένμον ήταν η πιο αξιόπιστη λύση στην επίθεση (11π.) ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο με 6 πόντους και 3 ριμπάουντ. Στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» είχαν μόλις 4/12 τρίποντα και 14/31 εντός παιδιάς στο σύνολο, ενώ ο Άρης ακόμα... χειρότερο ποσοστό με 11/32 (34%). Στους αριθμούς του ημιχρόνου που έκαναν αίσθηση τα 0/4 σουτ του Λεκαβίτσιους μαζί με 3 λάθη!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλους τους τομείς και δεν αντιμετώπισε προβλήματα από τον Άρη. Ειδικά στα ριμπάουντ αφού μάζεψε 19 περισσότερα (49-30), είχε περισσότερες λύσεις στο rotation, ενώ σκόραραν και οι 12 παίκτες που αγωνίστηκαν.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρκους Ντένμον ήταν αρκετά ορεξάτος και έδειξε να έχει ξεπεράσει τελείως τον τραυματισμό του. Σε 23:50 είχε 18 πόντους με 2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ : Ο Μούρτος σε 18:21 δεν πήρε ούτε μία προσπάθεια για σουτ εντός παιδιάς έχοντας 0/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΣΗΜΕΙΟΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο όταν ο Άρης είχε μειώσει σε 41-33, αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα επιμέρους 16-4 έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +20 (57-37 στο 26') «καθαρίζοντας» με την υπόθεση της νίκης.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Οι Ντίνος Μήτογλου (11π., 3/6δίπ., 1/1τρ., 2/4β., 5ρ.) και Θανάσης Αντετοκούνμπο (9π., 3/3 σουτ, 5ρ., 2ασ.)

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό τρίποντο του Ντίνου Μήτογλου πίσω από το κέντρο του γηπέδου όταν έληγε το τρίτο δεκάλεπτο! Το highlight της χρονιάς!

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τις 13 χαμένες βολές (26/39) και το ποσοστό του 66%. Ο Άρης τα 22 λάθη και το «φτωχό» 36% στα εντός πεδιάς (23/63).

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-30, 69-42, 84-63